Megyei kórházNövekvőben a közösségi fertőzés

2020. augusztus 27., csütörtök, Közélet

Egyre több páciens érkezik a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi kórházba az új koronavírus-járvánnyal nem összefüggésbe hozható panaszok, betegségek miatt, akikről az ellátás alatti tesztelés során derül ki, hogy fertőzöttek, ami azt igazolja, hogy Háromszéken növekvőben van a közösségi fertőzés – tájékoztatott tegnap dr. Roșu Mátyás és András-Nagy Róbert, a megyei kórház orvosigazgatója és menedzsere. Mindkét vezető úgy véli, az esetszám emelkedése összefüggésben áll azzal, hogy sokan nyaralnak túlzsúfolt helyeken, ahol nem tartják be az elővigyázatossági intézkedéseket, a súlyos esetek számának növekedését pedig az is befolyásolja, hogy a tünetmenteseket és azokat, akiknél könnyebb lefolyású a betegség, egy ideje hazaengedik vagy átutalják a kovásznai Dr. Benedek Géza Szívkórház erre a célra kijelölt részlegére.

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

A tegnap déli jelentés szerint ötvenhárom koronavírussal fertőzött pácienst kezelnek a megyei kórházban, közülük negyvenhatot a fertőző osztályon (ketten kiskorúak) látnak el, három beteget a sebészeten kezelnek, négyen az intenzív osztályon kapnak ellátást, mindannyian kritikus állapotban vannak, egyikük lélegeztetőgépre szorul. A múlt szerdától tegnapig egy halálesetet jegyeztek, a hatvanöt éves férfi krónikus veseelégtelenségben és epilepsziában szenvedett, kilenc tünetmentes fertőzöttet átutaltak Kovásznára, negyvenhárom gyógyult, illetve saját kérésre kiengedett fertőzött páciens hagyta el a kórházat.

Az intézményvezetők először közöltek a megyei kórházban március 22-én megjelent első fertőzéstől az augusztus 22-ig eltelt öt hónapra vonatkozó összesítést. Eszerint 531 fertőzöttet ápoltak, közülük hatvanötöt az intenzív osztályon, és amióta lehetőség van rá, harmincegy tünetmentes, illetve enyhe esetet utaltak át a kovásznai szívkórházba negyvennyolc órás megfigyelsére. Az intenzív terápián kezelt hatvanöt betegből harmican hunytak el, fele-fele arányban háromszékiek és Brassó megyeiek. A hasonló országos adatokhoz képest ez jó arány – emelte ki Roșu doktor.

A két kórházvezető beszámolt arról, hogy tegnap szült egy pozitív teszt­eredményű kismama, az újszülöttnél huszonnégy óra múlva végzik el a tesztet, mindkettőjük egészségi állapota jó. Egy ortopédiai és egy gasztroenterológiai esetnél is kiszűrték a fertőzést, és jegyezték az első olyan onkológiai beteget, akinek a kezelés előtti teszteredménye pozitívnak bizonyult.

Jelenleg négy A hepatitisszel fertőződött gyermeket és három felnőttet kezelnek a megyei kórházban, de hogy július eleje óta ötven sárgaságos gyermek került kórházba, arra figyelmeztet, járványszerűen terjed a kór – hangsúlyozták a kórházvezetők. Roșu doktor kifejtette, nem jellemző, hogy a beteg gyermekek többsége hátrányos helyzetű családokból származna, főként városon lakókról van szó, amire oda kell figyelni. A gyermekek elkülönítését meg tudják oldani, de a felnőtteknél gond van, a belgyógyászat épületében kezelik a koronavírussal nem összefüggésbe hozható fertőző betegeket, ahol az elkülönítésre nincs meg a megfelelő feltétel.

Újságírói kérdésre válaszolva az orvos igazgató és a menedzser egybehangzóan leszögezte: kezdetben a sok ismeretlen miatt több volt a félelem, a stressz, márciusban és áprilisban a kórházi személyzet körében megjelenő fertőzések miatt osztályokat kellett lezárni, később a covid-os felület kialakítása miatt kellett az egész ellátást átszervezni, de lassan a tapasztalat sok mindenre megtanította őket, jelenleg a teljes személyzet jobban kezeli a járványügyi helyzetet, mint korábban. Rutinról nem lehet beszélni, mert mindig vannak különös esetek, de ma már jobban megbirkóznak vele. Tegnap az ötvenhárom koronavírussal fertőzött beteggel és az öt gyanús esettel együtt 248-an voltak beutalva a megyei kórházba, ami a békeidőben elfoglalt ágyaknál közel százzal kevesebb. Megjegyezzük, az 595 ágyas kórházban járványon kívül is korlátozott a teljes kihasználtság a körforgásban végzett fertőtlenítés miatt.

Mostantól egyetlen kórház sem fog ugyanúgy működni, mint a járvány előtt, országosan jól átgondolt és megvalósítható stratégiára van szükség, valamint arra, hogy a kórházak megyei szinten is összefogjanak, mindenki vegye ki a részét az ellátásban, függetlenül attól, hogy az esetek összefüggésben vannak-e a koronavírus-fertőzéssel vagy sem – hangsúlyozta András-Nagy Róbert.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 532
szavazógép
2020-08-27: Jegyzet - László Zsuzsa:

Hegyi napló 2.

A tavaly is írtam már az itt eltöltött időről, ezért a címben feltüntetett szám – persze, ki emlékszik rá?
2020-08-27: Közélet - Hecser László:

Akin lehet, segítenek

Az elmúlt szűk hétben az esőzés több helyen is gondot okozott a közigazgatásilag Baróthoz tartozó falvakban. Bibarcfalván a hétvégén a temető irányából érkezett a Felszeget elöntő ár, hétfő este pedig a kultúrház környékét árasztotta el jelentősebb mennyiségű víztömeg, Köpecen pedig több utcán és udvaron sepert végig a hirtelen hullt csapadék. Igen, egy-egy nagyobb eső komoly gondot tud okozni, de hogy az megtörténhet, nem feltétlenül a baróti városháza felelőssége – véli Lázár-Kiss Barna András polgármester. A városvezető arra kéri a problémás helyeken lakókat, fordítsanak figyelmet környezetük rendben tartására, mert meglehet, már azzal is megóvják javaik jó részét.