A sajtó és a közvélemény nyomására az utolsó száz méteren próbál rendet teremteni a kormány az állami ügynökségek, hivatalok háza táján. Még el sem csitult a botrány a parlament által megszavazott pedagógusbér-emelés körül, napokon át hallhattuk felelős vezetőink és szakértők véleményét, hogy inflációhoz, sőt, általános csődhöz vezetne, ha ötven százalékkal több fizetést kapnának a tanárok, amikor robbant a bomba, és kiderült, több tízezer lejt visznek haza havonta a politikai klientúra azon kegyeltjei, akiket pártjuk egy-egy hivatal élére pottyantott.
Ezek az állami, de nagy függetlenséget élvező ügynökségek közpénzekből gazdálkodnak igen nagyvonalúan, sok helyen a takarítónő és a sofőr is többet keres, mint egy-egy tanár vagy orvos, és különböző juttatások, járulékok tetőzik az amúgy sem kis fizetéseket. A vezető funkcióba jutott politikusok pedig még több nagyvállalat bizottsági, igazgatótanácsi, vezetőtanácsi tagságát is elnyerték, s ez újabb ezer lejeket jelent bankszámlájukon. Senki nem tudja megmondani, valójában mennyit kerestek az elmúlt években, de a hivatalos vagyonnyilatkozatokból kikerekedő summák is irigylésre méltóak. S mindezért nem kell szakértőnek lenniük, hűséges pártkatonaként (vagy ki tudja, mi módon) érdemelték ki a tisztséget.
Néhány napos hebegés-habogás után, két héttel a választási kampány kezdete előtt határozott lépésre szánta el magát Călin Popescu Tăriceanu. Tegnap kormányrendelettel szabályozta: legfeljebb államtitkári fizetést kaphatnak az ügynökségek, hatóságok vezetői, és be kell érniük egy igazgatótanácsi funkcióval. Muszáj volt lépnie, hisz naponta újabb és újabb ínyenc részletekkel áll elő a sajtó, még reménykedik, hogy a botrány továbbgyűrűzésének és választásokon is érezhető hatásának esetleg így elejét veheti. Arról ne is beszéljünk, hogy legfeljebb két-három hónapig kell kisebb fizetéssel beérniük a magukat és társaikat bőségesen jutalmazó elnököknek, vezérigazgatóknak. Az új kormány hozza majd saját embereit, újabb kiéhezett gárdát, amely szintén a jól megérdemelt jutalomra vár. A jelenlegi kabinet is módosított egy korábban elfogadott, hasonló korlátozó határozatot, ezt a következők is megtehetik, és kezdődik minden elölről. S ha nem ezt az utat választják, megtalálják a módját, hogy különböző jutalékokkal kerekítsék soknullásra jövedelmüket. Időközben azonban még kioktatják a tanárokat, orvosokat, köztisztviselőket, hogy ,,aránytalan" bérkövetelésükkel nyomorba döntik az országot.