Szavazattöbbséggel elfogadta a szenátus szerdán azt a törvénymódosítást, amely börtönnel büntetné a román nemzeti jelképek meggyalázását. A Traian Băsescu volt államfő által alapított Népi Mozgalom Párt (NMP) magyarellenességéről elhíresült képviselőházi frakcióvezetője, Marius Pașcan által kidolgozott törvénytervezet a nemzeti jelképekről szóló, 1994-ben elfogadott „zászlótörvényt” módosítaná.
A tervezet szerint hat hónaptól három évig terjedő szabadságvesztéssel lenne sújtható az, aki meggyalázza a román lobogót, lejárató céllal, más szöveggel vagy dallammal énekli a román himnuszt, vagy bármilyen más nyilvános cselekményt követ el a nemzeti jelképek lejáratásának céljával.
A tervezet részletes vitája során egyedüli hozzászólóként Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője rámutatott: a tervezet a kommunista diktatúra büntetőjogi rendszerébe veti vissza Romániát, hiszen általános megfogalmazásai önkényes értelmezéseket, visszaéléseket tesznek lehetővé. Felidézte: a hatályos, 2009-ben elfogadott büntető törvénykönyvből törölték a nemzeti jelképek meggyalázásáról szóló cikkelyt a bűncselekmények közül, mert bármilyen szabadságvesztést aránytalannak ítéltek az elkövetett jogsértés társadalmi veszélyességéhez képest.
Az RMDSZ közleményben is leszögezte: határozottan ellenzi a kommunista rendszer elnyomásra használt eszközeit, hiszen a törvényjavaslat szövege alapján könnyen lehet bárkiből bűnöst faragni. „Az elmúlt években láthattuk, hogy a magyar szimbólumhasználatért üldözik a magyar közösség vezetőit. Ha ezt a törvényjavaslatot valaki rosszhiszeműen akarja alkalmazni, könnyen megteheti” – olvasható az RMDSZ közleményében.
Az NMP-frakció törvénytervezetét korábban a román Helsinki Bizottság is bírálta, arra hivatkozva, hogy korlátozza a véleményszabadság alkotmányos jogát. A nemzeti jelképek megsértése jelenleg kihágásnak minősül, az érte kiszabható, 5000 lejig terjedő bírság pedig elégséges szankció egy ilyen cselekményért – értékelte a civil szervezet.
A szenátusi szavazás során a kormányon lévő Nemzeti Liberális Párt és az ellenzéki Szociáldemokrata Párt szenátorai támogatták, a jobbközép Mentsétek meg Romániát Szövetség és az RMDSZ szenátorai pedig ellenezték az NMP törvénytervezetét. A tervezet végső formáját a képviselőház hivatott kidolgozni.