Nem csak az új típusú koronavírussal való megfertőződések számának növekedésére számítanak az óvodák, iskolák megnyitása után, hiszen ősszel a felső légúti megbetegedések is gyakoribbak, és ezek a gyermekközösségeket is érintik – szögezte le tegnapi tájékoztatóján András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere. Azt is elmondta, a megye minden kórházának szüksége van vérre, ezért kéri a lakosságot, minél többen jelentkezzenek véradásra.
A tegnap déli jelentés szerint a megyei kórház fertőzőosztályán ötven pozitív teszteredményű beteget kezelnek, közülük harmincöten súlyos, tízen középsúlyos esetnek számítanak (negyvenen szorulnak oxigénellátásra), öt páciensnél a betegség enyhe lefolyású. A sebészeti osztály covidos részlegén két Brassó megyei pácienst ápolnak és egy háromszéki kismamát, aki tegnap reggel császármetszéssel hozta világra újszülöttjét. Mindkettőjük állapota kielégítő, a kisbabánál ma végzik el a koronavírustesztet. Az intenzív osztályon három kritikus állapotban lévő beteget kezelnek, egyikük lélegeztetőgépre szorul.
A fertőzöttek közül az elmúlt hét nap alatt ötvenegyen hagyták el a kórházat gyógyultan, illetve pozitív teszteredménnyel, de tünetmentesen. Szeptember 2–9. között öt covidos beteg hunyt el a kórházban, négy férfi (64–78 év közötti) és egy 65 éves nő. András-Nagy Róbert elmondta, mindannyiuk esetében több krónikus betegséget is jegyeztek, elsősorban diabétesz, szív- és érrendszeri betegségek, veseelégtelenség, túlsúly szerepelt a kórlapjukon.
A kórházmenedzser kitért arra, hogy a járványügyi korlátozások május közepén hozott enyhítése miatt megnövekedett járműforgalomban gyakori a közúti baleset, a kórházakban általában sok a súlyos eset, amelyek ellátása vér és vérkészítmények felhasználását igénylik. A megye minden kórházának szüksége van vérre, ezért kéri a lakosságot, minél többen jelentkezzenek véradásra. A kórház számol a koronavírus-járvány, az őszi influenza és egyéb fertőző betegségek fokozottabb terjedésével tanévkezdés után, készítik a lehetséges forgatókönyveket, ennek része, hogy minél hamarabb működésbe helyezzék az udvaron felépített ideiglenes sürgősséget, ahol a gyanús esetek tesztelését, a gyanús és covidos páciensek sürgősségi ellátását oldják meg. Ennek érdekében személyzetbővítésre van szükség, ezért négy asszisztensi, két ápolói és két beteghordozói állást hirdetnek meg.
Lapunk arra vonatkozó kérdésére, hogy milyen változást hozhat a háromszéki betegek egészségügyi ellátásában, hogy egy miniszteri rendelet szerint a megyei kórházat a brassói regionális kórházhoz csatolnák és ezentúl nem Marosvásárhely lenne a befogadója a súlyosabb eseteknek, András-Nagy Róbert azt mondta: tudomása szerint a rendelet arra vonatkozik, hogy a megyei kórház, mint rezidensképző intézmény a brassói központhoz tartozzék, és nem a betegek átvételéről szól, ami különböző protokollok szerint történik. Egyelőre, a rezidensképzésen kívül más tekintetben még nem történt meg a kórházak regionális elosztása – szögezte le a menedzser.