Kérdések az egészségügyi miniszterhezMikor alkalmazzák a kisebbségi jogokat?

2020. szeptember 10., csütörtök, Belföld

A kisebbségi jogok betartására kéri Benkő Erika háromszéki parlamenti képviselő Nelu Tătaru egészségügyi minisztert. A Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat vezetője a miniszterhez intézett levelében szóvá teszi, hogy egy júliusi rendeletében a Kovászna és Hargita megyei kórházakat a brassói egyetemi központhoz csatolta, tekintet nélkül arra, hogy a nemzeti kisebbségek tagjait ezzel megfosztja egy meglévő joguktól, az anyanyelven való ellátástól.

A levél kitér arra, hogy az RMDSZ által kidolgozott és 2017-ben elfogadott törvény szerint a kisebbségeknek biztosítani kell az anyanyelvükön beszélő egészségügyi, illetve szociális személyzetet, ha az adott településen legalább 20 százalékos az arányuk vagy ha közösségük létszáma meghaladja az ötezer főt. Brassóban ez a feltétel nem adott, a miniszteri rendelet értelmében pedig a Kovászna és Hargita megyei súlyos betegeket már nem lehet Marosvásárhelyre szállítani, ahol magyarul is tudó személyzet is van, mert Fehér és Szeben megyét csatolták Maros megyéhez. Benkő Erika megjegyzi, hogy az orvosi szaknyelv megértése a román anyanyelvűek számára sem egyszerű, a kisebbségeknek pedig eleve korlátozott tájékozódási lehetőségeik vannak, holott a beteg és az egészségügyi személyzet (orvosok, ápolók) közötti kommunikáció világos és érthető kell hogy legyen, ennek ugyanis lényeges szerepe van a diagnózis megállapításában és a gyógyítás folyamatában is.

A képviselő emlékeztet arra, hogy Románia több törvényt és nemzetközi egyezményt is elfogadott a minél szélesebb körű kisebbségi nyelvhasználatot illetően, az Európai Tanács pedig az idén márciusban kifejezetten felhívta a figyelmet a regionális és kisebbségi nyelveken való tájékoztatás fontosságára az új koronavírus által okozott járvány idején, és két kérdést intézett Nelu Tătaru egészségügyi miniszterhez: mikor szándékszik módosítani említett rendeletét, ezzel visszacsatolni Marosvásárhelyhez Kovászna és Hargita megyét, hogy az itteni betegek is élhessenek az anyanyelvhasználatra vonatkozó, törvényes jogaikkal, illetve hogy mit szándékszik tenni miniszterként a magyar nemzetiségű polgárok diszkriminációjának megszüntetéséért. Benkő Erika írásbeli választ vár.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 39
szavazógép
2020-09-10: Közélet - Nagy D. István:

Vádat emeltek Tankó Vilmos ellen

Hatalommal való, szexuális célzatú többrendbéli visszaélés, szexuális zaklatás, valamint megfélemlítési kísérlet miatt vádat emelt a napokban a sepsiszentgyörgyi ügyészség egy megyeszékhelyi közintézmény volt vezetője ellen – tudatta a hatóság tegnap közleményben. A vádlott nevét és a közintézményt sem említik, viszont a bíróságok országos honlapján egy kedden iktatott szexuális zaklatási ügyben Tankó Vilmos, a Közösségfejlesztési Igazgatóság volt vezetőjének neve jelenik meg vádlottként, így feltételezhető, hogy az ügyészségi közlés erre az ügyre vonatkozik.
2020-09-10: Belföld - :

Meg kell tanulni románul

Az erdélyi magyarok soraiban szinte teljes az egyetértés abban, hogy a magyar gyermekeknek jól meg kell tanulniuk románul: egy tegnap ismertetett, a Székelyföldi Közpolitikai Intézet és a Bálványos Intézet által reprezentatív mintán végzett közvélemény-kutatás eredményei szerint a megkérdezettek 69 százaléka nagyon fontosnak, 22 százaléka pedig fontosnak tartotta, hogy a gyermekek jól megtanuljanak románul, és csupán 1-1 százalék gondolta, hogy ez nem fontos, vagy egyáltalán nem fontos. Ennek ellenére a megkérdezettek magukévá tették azt a román társadalomban széles körben elterjedt sztereotípiát, hogy „sok magyar nem is akar megtanulni románul”. Ezzel a megállapítással ugyanis 34 százalékuk teljes mértékben, további 13 százalékuk pedig nagy mértékben egyetértett, de a kijelentést nem magára, hanem másokra vonatkoztatta.