A Kovászna Megyei Kereskedelmi és Iparkamara idén is összeállította a megye vállalkozásainak toplistáját. A tavalyi év mérlegszámai alapján a háromszéki cégek üzleti forgalma növekedett, a vállalkozások száma, nyeresége, illetve az alkalmazottak létszáma azonban egyaránt csökkenő tendenciát mutatott.
Édler András György kamaraelnök tegnapi sajtótájékoztatóján ismertette a 2019-es év statisztikai adatait. Eszerint bár a 4701 mérleget leadott vállalkozás üzleti forgalma közel félmilliárd lejjel növekedett 2018-hoz képest, megközelítve a 6,9 milliárd lejt, 217 vállalkozással kevesebb tett eleget mérlegiktatási kötelezettségének (több mint ezer bejegyzett cég nem adott le zárómérleget), az össznyereség gyakorlatilag nem változott (maradt valamivel kevesebb mint 50 millió lej), és mintegy ezerrel kevesebben dolgoztak (az alkalmazottak száma 27 426 volt).
A statisztikából az is kiderül, hogy a háromszéki működő vállalkozások 90 százaléka mikrovállalat (vagyis kilenc alkalmazottnál kevesebbet foglalkoztat), ezek a megye üzleti forgalmának valamivel több mint ötödét valósítják meg, kevéssel többet, mint a statisztikában szereplő 12 nagyvállalat. A forgalom zömét a kis- és középvállalkozások (kkv) szektora adja, számuk nem éri el a félezret, üzleti forgalmuk azonban az összforgalom csaknem 60 százalékára rúg. A nyereség szempontjából a kkv-szektor részaránya meghaladja az 55 százalékot, a mikrovállalatok az 50 millió lejes összprofit több mint harmadát valósították meg, míg a „nagyok” csupán nem egészen hét százalékát.
Az alkalmazottak számát illetően a kamara statisztikája azt mutatja, hogy a munkavállalók valamivel több mint fele dolgozik kis és közepes méretű cégeknél, 25 százalék mikrovállalatoknál, 20 százalék pedig nagyvállalatoknál van alkalmazásban.
Ágazati leosztásban a legtöbb cég a szolgáltatások területén fejti ki tevékenységét (37,63 százalék), ám ők az összforgalom csupán 17 százalékát bonyolítják le, a profit 26 százalékát valósítják meg és az alkalmazottak ötödét foglalkoztatják. A cégek számát tekintve további sorrend: kereskedelem (1194 cég), ipar (624), építkezés (422), turizmus (280), mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat (274), kutatás-fejlesztés (138). Az összforgalom 37 százalékát az ipar adja, és itt is dolgoznak a legtöbben (közel 42 százalék), de a kereskedelem is a forgalom csaknem harmadát biztosítja (itt a 27 426 munkavállaló 19 százaléka kereste kenyerét). Földrajzi elosztásban a cégek csaknem fele Sepsiszentgyörgyön működik, a legkevesebb Baróton van bejegyezve.
A három szempont szerint – üzleti forgalom, nyereség, alkalmazottak száma – felállított cégrangsorokban a 2018-as évhez képest kevés a változás, főként, ami az első tíz vállalatot illeti.
A kamarai rendszer módszertana alapján a különböző kategóriákban összesen 813 céget díjaznak az október elsején, a Panorama Boutique Hotel rendezvénytermében sorra kerülő gálán. A kamara adatsorában egyebek mellett az is szerepel, hogy az első, második és harmadik helyen végzett díjazottak alig negyede rendelkezik saját honlappal és mintegy nyolc százalék az elektronikus postaládát sem használja.