Egy otthon felújítása mindig nagy munka, amely az épület esztétikai értékének növelésén túl számos olyan beruházást is tartalmazhat, amellyel az épület fenntartási költségei csökkenthetők, ezáltal nem csak a környezeti lábnyoma csökkenthető, de nagy eséllyel értéke is emelkedni fog. De melyek is azok a tételek, amelyek cseréjével jelentősen javítható az energiahatékonyság?
Megfelelő szigetelés
Egy épület felújítása sok különálló elemből valósul meg, amelyekkel egyenként is jelentős megtakarítást lehet elérni. A leghatékonyabb azonban az átfogó korszerűsítés, hiszen ekkor a megújuláson átesett épületrészek és az új energetikai berendezések egymás hatását erősítik. A felújítást - ha még nem történt meg - érdemes a nyílászárók cseréjével, majd a tető és a falak szigetelésével kezdeni.
Megújuló erőforrások hasznosítása
A rezsiköltség minimalizálásának következő lépése az olyan rendszerek kiépítése, amelyek segítségével az épület energiaellátása függetleníthető a centralizált hálózatoktól. Napelemek telepítésével helyben megtermelhető a szükséges energia, amely akár a fűtés-hűtés, akár az ezeket segítő hőszivattyús rendszer működtetésénél is hasznosulhat. A napelemek által megtermelt áram leghatékonyabban az elektromos radiátoroknál, vízmelegítőknél, illetve a szellőztető berendezéseknél és a hőszivattyú üzemelésénél érvényesül. A napkollektorok felmelegített vizéből a villanybojlerek működésénél lehet profitálni.
Passzívházak előnyei
A korszerű épületgépészeti eszközökkel rendelkező felújított házak esetén nem elérhetetlen a passzívház minősítés, vagyis hogy az épületnek ne legyen szüksége aktív fűtésre. De milyen konkrét előnyökkel rendelkeznek ezek a házak a hagyományos épületekhez képest?
* Akár 80-90%-kal kevesebb energiát fogyasztanak, így fűtési költségük nagyon alacsony.
* A jól szigetelő falaknak és nyílászáróknak köszönhetően a falak nem hűlnek le, ami alacsonyabb hőmérséklet mellett kellemesebb hőérzetet biztosít.
* A kiváló szigetelés hatékony szellőztető rendszerekkel párosul, ezért a penészesedés gyakorlatilag kizárt.
* A rendszer megszűri a port és a polleneket, így nem csak tisztább, de oxigéndúsabb levegő kerül a beltérbe. A hagyományos, nagy hőveszteséggel járó szellőztetésre nincs is szükség.
* Az egyes helyiségek hőmérséklete külön-külön szabályozható.
* A passzívházak minimális energiaigénye rendkívül alacsony szén-dioxid-kibocsátással jár.
Amennyiben kedvet kapott otthona energiahatékony felújításához, mindenképpen érdemes ellátogatni a STIEBEL ELTRON honlapjára, ahol megismerkedhet a legmodernebb épületgépészeti berendezésekkel, felkészült munkatársaiktól pedig minden segítséget megkaphat a tervezéshez és a kiválasztáshoz. (X)