Nemcsak ígér, hanem számít is a fiatalokra az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ), s egyben lehetőséget teremt számukra az itthon maradásra – szögezte le tegnapi sajtótájékoztatóján a szövetség színeiben megyeitanács-elnöki tisztségre pályázó Bálint József annak kapcsán, hogy a vasárnapi választásokon Háromszék több településén is fiatal jelölteket indítanak.
Bálint József úgy vélte, a fiatalokat mindenekelőtt a bizalom révén kell meggyőzni arról, hogy helyük van a közösséget érintő döntéshozatalban. A szövetség által felkért jelölteket tenni akaró, felkészült, munkahelyükön megbecsült szakemberekként jellemezte, s hangsúlyozta: tisztában kell lennünk azzal, hogy a fiatalság nélkül nincs jövő. „Tudatában vagyunk annak, hogy esetükben nem állhat fenn semmi zsarolhatóság, ez egy számunkra nagyon fontos jellemzője kell legyen a jelölteknek, majdani vezetőinknek” – tette hozzá. Szólt arról is, a szövetség öt polgármesterjelöltje – a megyeszékhelyen, Árkoson, Sepsikőröspatakon, Torján és Esztelneken – a húsz-harminc évesek korosztályába tartozik, komoly feladat előtt állnak, s mint megjegyezte, a jelenlegi, újrázó településvezetők nem örültek kihívóiknak.
Tisztességes, példaértékű – így jellemezte a sepsiszentgyörgyi kampányt a megyeszékhely polgármesteri tisztségére pályázó Tatár Imola, aki arról is beszámolt, hogy az elmúlt időszakban bejárta a várost és nagyon sok emberrel szóba állt, örömmel nyugtázta, hogy nyitottan fogadták, néhol az udvarra, otthonokba is behívták. Azt tapasztalta viszont, hogy sokan félnek véleményüknek hangot adni, pártpreferenciájukról beszélni az esetleges negatív következményektől tartva, és ez nincs rendjén – szögezte le. Üzenetként fogalmazta meg: „változásokat kellő bátorsággal lehet elérni, győzzük le a félelmünket és vállaljuk fel véleményünket, különösen a választófülke magányában, ahol a lelkiismeretünkön kívül senki nem lesz velünk”.
Az árkosi településvezetői tisztégért induló Koós Izabella arról beszélt, a kampány alatt számos problémával szembesült, egyebek mellett azt tapasztalta, hogy az idősebb generáció úgy tekint az ifjakra, mint akik nem rendelkeznek kellő tudással, felkészültséggel ahhoz, hogy egy települést vezessenek. Azonban úgy véli, fiatal, családos emberekként más szemszögből látják a település gondjait, szeretnének hatékony, gyors fejlődést megvalósítani. Az iskolában senkit sem készítenek fel polgármesternek vagy tanácstagnak, mindenkinek tapasztalataira, ismereteire kell alapoznia, ugyanakkor a szövetség részéről is megkapnak minden támogatást – fejtette ki.
A szövetség torjai polgármesterjelöltje, Kovács László elmondta, meglepődött, amikor bő másfél évvel ezelőtt szembesült a felkéréssel, hiszen korábban nem vett részt a politikában. Akkor még nem tudta, hogy Torján miért nincs ellenzék, hogy az emberek még mindig úgy érzik, tartaniuk kell valamitől, ha kiderül a véleményük, „ha nem olyanok, mint a többség” – idézte fel. Úgy érzi, a fiatalok támogatják, örülnek, hogy van választási lehetőség. Legfontosabb feladatának a település fellendítését, az infrastruktúra rendbetételét tekinti, illetve olyan környezet kialakítását, melyben a fiatalok látják, hogy támogatják őket, szakmailag és emberileg is. Ez nemcsak helyi, hanem megyei szintű feladat is – vélekedett.
Folytatják a munkát
Újságírói kérdésre válaszolva az ifjú polgármesterjelöltek egyetértettek abban, hogy mindannyian folytatják tevékenységüket a szövetségben a vasárnapi választások eredményétől függetlenül.
Tatár Imola úgy fogalmazott, lehetőséget kaptak arra, hogy nézeteiket, célkitűzéseiket felvállalják, ám amennyiben nem lesz alkalmuk a következő időszakban bizonyítani, akkor azok csupán hangzatos szavak maradnak. A két éve önkormányzati képviselőként tevékenykedő Koós Izabella álláspontja szerint egy közösségért csak akkor tud hatékonyan tenni, ha részt vállal az önkormányzati munkában, ő ezt a továbbiakban is szívesen, szeretettel, tisztességgel vállalja – szögezte le. Kovács László elismerte, az győzte meg, hogy a szövetség ajánlatát elfogadja, hogy időközben rendezvényeiken megbizonyosodott arról, nem a diktatórikus módszerek hívei, hanem közös javaslatok alapján hoznak döntéseket.