Nem számolják fel a Román Forradalom Intézetét

2020. szeptember 25., péntek, Belföld

Elutasította tegnap az alkotmánybíróság a kormány beadványát, amelyben a Román Forradalom Intézetének felszámolásáról döntő kormányrendeletet elutasító törvényt támadta meg a kabinet. A Román Forradalom Intézetének felszámolását elrendelő jogszabály így továbbra sem lép érvénybe.

A kormány tavaly decemberben fogadta el a 2019/91-es sürgősségi kormányrendeletet, amellyel felszámolta az 1989-es Decemberi Román Forradalom Intézetét. Az 1989-es Decemberi Román Forradalom Intézetének elnöke Ion Iliescu volt államfő, vezérigazgatója Gelu Voican Voiculescu, főtitkára pedig Emilian Cutean. A sürgősségi kormányrendelet arról rendelkezett, hogy hatálybalépésétől számított 30 napon belül rendelkeznek majd az intézet vagyonáról.

A kormány indoklása szerint az 1989-es Decemberi Román Forradalom Intézetének tevékenysége „megalakulásától kezdve napjainkig irreleváns volt azokhoz az elköltött összegekhez képest, amelyeket Románia Szenátusának költségvetésén keresztül lebonyolított tranzakciók révén költöttek el az államkasszából”. A rendelet indoklása arra is kitért, hogy az intézetet a 2004. december 7-ei 556-os számú törvény révén hozták létre, és megalakulásának pillanatától kezdve politikai platform szerepét töltötte be. Csaknem teljes mértékben az államkasszából finanszírozták, annak dacára, hogy az intézmény vállalta, hogy saját forrásokból fedezi majd anyagi szükségleteit. Ráadásul az intézet által szervezett rendezvények olyan képet festettek az 1989-es forradalomról, amely szöges ellentétben áll az ügyészek által folytatott büntetőjogi vizsgálatok következtetéseivel, és rendszeresen kiváltotta a forradalmárszervezetek tiltakozását. Az intézmény minden alkalommal társadalmi feszültségeket idézett elő, ahányszor csak aktuálissá vált a forradalom témája – érvelt decemberben a kormány.

Ezt a kormányrendeletet azonban a szenátus június 10-én döntő házként elutasította, és arról is rendelkezett, hogy 30 napon belül a kormánynak határozatban kell intézkednie az intézmény tevékenységének újraindításáról. A kormány ezt követően az alkotmánybíróságon támadta meg a június 10-én elfogadott jogszabályt. Ezt az alkotmányossági kifogást utasította most el a taláros testület, kimondva, hogy a június 10-én elfogadott jogszabály alkotmányos.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 484
szavazógép
2020-09-25: Belföld - :

Kovászna megye is kockázatos térség

Frissítette Németország a járványügyi szempontból biztonsági kockázatot jelentő térségek jegyzékét. A listán tizenkét romániai megye között Kovászna megye is szerepel – közölte a külügyminisztérium.
2020-09-25: Belföld - :

Volt besúgók is indulnak

Nyolc helyi vagy megyei köztisztségre pályázó jelöltről állapította meg a bíróság, hogy együttműködött a Securitatéval, többek közt Traian Băsescu volt államfőről, aki Bukarest főpolgármesteri tisztségéért szállt versenybe – közölte tegnap a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (CNSAS). Kiderült, hogy Szilágy megyében érintett egy magyar politikus is, az EMSZ színeiben induló Boros Lajos személyében.