KézdialmásElutasították a polgármesteri mandátum érvényesítését

2020. október 19., hétfő, Közélet

A kézdivásárhelyi bíróság elutasította a kézdialmási 30. számú választási iroda azon kérését, hogy Molnár István megválasztott polgármester mandátumát érvényesítse, a kilenctagú tanácsosi listát viszont helybenhagyta.

  • Kézdialmás madártávlatból. Fotó: Nánia István
    Kézdialmás madártávlatból. Fotó: Nánia István

Az igazságszolgáltatási intézmények honlapján közzétett döntéskivonat nem részletezi az elutasítás okát, de jól értesült forrásokból megtudtuk, hogy október 5-én a kormányhivatal átiratban kérte a kézdivásárhelyi bíróságot, hogy ne érvényesítse Molnár István mandátumát, mivel összeférhetetlenség áll fenn, az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség és a legfelsőbb bíróság végleges döntése nyomán az elöljáró három évig, 2021-ig nem töltheti be a polgármesteri tisztséget. A helyhatósági választások előtt Székely László független polgármesterjelölt ugyanezt kérte, de mivel túllépte a fellebbezési határidőt, kérését nem vették figyelembe. Molnár Istvánnak a közléstől számított két munkanapja van, hogy megfellebbezze a nem végleges döntést a megyei törvényszéken. Tudomásunk szerint Molnár István már ügyvédet is fogadott.

A helyhatósági választást fölényesen, 74 százalékkal megnyerő Molnár István Háromszéken az egyetlen megválasztott polgármester, akinek a mandátumát nem érvényesítették. Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség közlése szerint országos szinten hatvanan vannak, többek között Nagyszeben elöljárója is. Hogy mi történik esetükben, egyelőre nem tudni, de minden valószínűség szerint az ő mandátumukat sem igazolják, vagy kettős mércét alkalmaznak, lesznek egyesek és kettesek.

 

Hogyan tovább, Kézdialmás?

– tevődik fel a kérdés. A közeljövőben megalakul a nyolc RMDSZ-esből és egy függetlenből álló helyi tanács, titkos szavazással megválasztják a község alpolgármesterét, akit a kormányhivatal megbízott községvezetőként polgármesteri teendőkkel ruház fel. Ha a megyei törvényszék elfogadja Molnár István fellebbezését, akkor ő veszi át a polgármesteri tisztséget, ha elutasítják a kérését, minden valószínűség szerint időközi választásokat írnak ki. Az ügy előzménye, hogy a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék 2018. november 22-én elutasította Molnár István polgármesternek az összeférhetetlenséget kimondó ítélet ellen benyújtott fellebbezését. A leköszönt polgármesternek, aki tizenöt évig – a település 2004. március 18-i önállósulásától – vezette az új községet előbb kinevezett, majd négyszer megválasztott polgármesterként, ugyanaz volt a „bűne”, mint az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség által összeférhetetlennek ítélt többi elöljárónak: mivel mezőgazdasággal is foglalkozott, egyéni vállalkozói engedélyt váltott ki, hogy támogatást hívhasson le. Érdekes módon Molnár István engedélyét 2010-ben váltotta ki, a törvényt viszont csak a rá következő esztendőben módosították úgy, hogy őt inkriminálja, márpedig visszamenőleg egyetlen törvény sem fejthet ki hatást – vélekednek a jogászok az eset kapcsán. Az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség szerint az elöljáró 2011. július 12. – 2015. július 24. között egy időben volt polgármester és a Molnár István PFA (egyéni vállalkozói engedéllyel rendelkező személy) tulajdonosa is, és ez szerintük összeférhetetlen a polgármesteri tisztséggel.

A Brassói Táblabíróságon 2016-ban az összeférhetetlenségéről hozott nem végleges ítéletet Molnár István megóvta a legfelsőbb bíróságon, ahol beadványát 2018. november 22-én elutasították, majd Sebastian Cucu akkori prefektus felmentette tisztségéből, és kinevezte megbízott községvezetőként az addigi alpolgármestert, Gyergyai Csabát, aki hamarosan távozik, mivel önkormányzati képviselői mandátumot sem vállalt. Molnár István leváltása után községmenedzserként dolgozott, jelenleg köztisztviselőként, a kézdialmási önkormányzat pénzügyi ellen­őreként tevékenykedik.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2020-10-19: Világfigyelő - :

Lefejeztek egy tanárt Franciaországban (Bestiális terrortámadás)

Lefejeztek egy férfit a Párizstól északnyugatra található Conflans-Sainte-Honorine külvárosban péntek késő délután. Emmanuel Macron francia államfő iszlamista terrorista merényletnek nevezte a támadást, amelynek során egy 17 éves csecsen fiú a nyílt utcán késsel megölte a tanárt és levágta a fejét. A tettest a rendőrök lelőtték, mert nem engedelmeskedett a felszólításuknak. Az ügyben a terrorellenes ügyészség indított vizsgálatot, négy embert őrizetbe vettek. A kormányfő kemény fellépést ígért a bestiális gyilkosság után.
2020-10-19: Közélet - Hecser László:

Vargyas új elöljárója rendet és működő hivatalt ígér

A következő négy esztendőben Imets Lajos vezeti Vargyast. Azt ígéri, betartja, amit a kampány időszakában ígért: komolyságot visz a polgármesteri hivatal életébe, és fejleszteni, minden tekintetben modernizálni fogja faluját. A frissen megválasztott községvezető nem tekinthető a közigazgatásban teljesen járatlannak: 2012–2016 között az Erdélyi Magyar Néppárt színeiben tanácstagnak és alpolgármesternek választották, majd az RMDSZ által támogatott függetlenként indult a választásokon. Négy éve veszített, most viszont falustársainak 62 százaléka szavazott bizalmat az RMDSZ-jelöltként indult vállalkozónak.