Levélben fordult tegnap Monica Anisie tanügyminiszterhez az online oktatásban tapasztalt nehézségek kapcsán Benkő Erika RMDSZ-es háromszéki képviselő. A politikus azt kérte a tárcavezetőtől, hogy a kormány vegye figyelembe az eddigi tapasztalatokat, valamint a tanári, szülői visszajelzéseket és javítson a jelenleg kialakult tarthatatlan helyzeten, különösen a kisiskolások esetében.
A megkeresés kapcsán kibocsátott közleményben a parlamenti képviselő arra hívja fel Anisie figyelmét, hogy rengeteg szülői és tanári panasz érkezett hozzá. A megfogalmazók az online oktatás nehézségeivel kapcsolatosan fejtették ki álláspontjukat. Benkő Erika szerint az elmondottak azt mutatják, hogy mások a problémák az elemi osztályok esetében és mások a felsőbb osztályoknál. Utóbbiaknál inkább technikai jellegű kérdések merülnek fel (az eszközök hiánya, az internetelérés problémája, vagy maga a tény, hogy a tanári munka vált nagyon nehézzé és a diákok munkája nagyon nehezen követhetővé), az elemi osztályokban azonban ennél is súlyosabbak a problémák.
A képviselő úgy véli, a gyermekek életkorát alapul véve, valamint azt a fajta alapvető tudást, amit még el kell sajátítaniuk, egyértelmű, hogy a szülőknek kellett átvenni az oktatást, azaz a tanítók feladatát. „Teljességgel a szülőkön múlik az, hogy az elemi osztályokban a gyermekek a feladatokat megkapják, azokat megtanulják és azt majd be is küldjék a tanítóknak. Olyan alapvető dolgokról van szó, mint az írás, olvasás, számolás, román és angol nyelv alapszintű elsajátítása, amiben legtöbb szülő nincs, ahogy felkészült legyen, ráadásul dolgozniuk kell, és nem mindenkinek jut ideje arra, hogy napi szinten, több órán át, következetesen és kitartóan helyettesítsen egy pedagógust” – fogalmaz. A politikus szerint elsősorban az elemi osztályokban sérül a gyermekeknek a tanuláshoz való joga, a lemaradást pedig nagyon nehéz lesz behozni.
Benkő Erika továbbá megjegyzi, hogy a szülők és a tanárok folyamatosan erős jelzéseket küldenek a kormány felé, az azonban nem veszi ezeket figyelembe. A kabinet feladata lenne, hogy érdemben foglalkozzon ezekkel a kérdésekkel, még akkor is, ha járvány van. Meg kell találni azokat a megnyugtató és biztonságos megoldásokat, melyek elejét veszik annak, hogy a most elemibe járó gyermekek nagy többsége behozhatatlanul lemaradjon a tanulásban. A tanügyminiszterhez intézett levélben arra kér választ, hogy hosszú távon, amennyiben a járvány valóban elhúzódik, milyen stratégiával rendelkezik a kormány, milyen megoldást vezet be főleg az elemi osztályokban kialakult tarthatatlan helyzet megoldására, valamint hogy mi indokolja azt, hogy a román kormány nem követi a legtöbb európai országban alkalmazott gyakorlatot, ahol a nagyon szigorú intézkedések mellett is működnek az iskolák, különös tekintettel az elemi oktatásra. A képviselő felidézi, összesen két országban vannak Európában bezárva az iskolák, s ezek közül egyik Románia. Arra a kérdésre vár választ a minisztertől, mi indokolta a kormány ezen intézkedését, holott például Franciaországban, ahol sokkal nagyobb a fertőzöttségi arány, az általános intézkedések is szigorúbbak, az iskolák mégis nyitva vannak.