Az iskolák szükségtelen bezárásáról és a távoktatás beláthatatlan következményeiről beszélt tegnap nagyváradi sajtótájékoztatóján Szabó Ödön és Oltean Csongor, az RMDSZ két Bihar megyei képviselőjelöltje.
Szabó Ödön, az oktatási bizottság alelnöke rámutatott: a járványhelyzet jelenlegi állapotában ilyen drasztikus lépésre nem volt szükség. A szigorító intézkedések előtt az iskolák csaknem 70 százaléka működhetett zöld, illetve sárga forgatókönyv szerint, ezek fele pedig olyan településeken található, ahol nem kellett semmilyen korlátozást bevezetni, hiszen a fertőzöttségi ráta nem érte el az 1,5 ezreléket. Kiemelte, a tavaszi felmérések adatai egyértelműen azt tükrözik, hogy a bezárás tovább növeli a vidéki és városi, illetve a jobb és hátrányos körülmények között élő gyermekek közti szakadékot. Hangsúlyozta, a kormány is elismerte, hogy az iskolák nem fertőző zónák, a diákok 0,05 százaléka fertőződött meg, a tanároknál ez az arány 0,66 százalék – tehát egyértelmű, hogy a tanintézmények esetében működtek a leghatékonyabban a járvány terjedése elleni intézkedések.
Oltean Csongor arról beszélt, hogy az unió más tagállamaiban szigorú intézkedések mellett is folyik az oktatás: a diákok egészségügyi felügyelet alatt állnak, reggel szűrővizsgálatot végeznek rajtuk, és aki bármilyen tünetet mutat, azt azonnal tesztelik. Ha pozitív lett az eredmény, akkor elkülönítésbe helyezik, valamint felkutatják a kontaktszemélyeket.