Az RMDSZ nem elégszik meg államtitkári tisztségekkel, hanem miniszterekkel is részt akar venni a Nemzeti Liberális Párttal (NLP) közösen alakítandó kormányban a december 6-i parlamenti választások után – írta politikai értesüléseire hivatkozva az Adevărul hírportál. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint nem szégyen az, ha egy politikus kormányozni akar, de nem feltételek nélkül és nem mindenkivel.
Az elemzést jegyző Sebastian Zachmann szerint – a Kelemen Hunor szövetségi elnök és az NLP jelöltjeként tavaly újraválasztott Klaus Iohannis államfő közötti feszültség dacára – az RMDSZ részt akar a végrehajtó hatalomból, és nem elégszik meg azzal, hogy helyi tisztségek meg a magyar közösségnek juttatott állami forrásokért cserébe parlamenti támogatást biztosítson az NLP kormányának, miként tette ezt korábban a szociáldemokrata (SZDP) kormányok idején.
Az Adevărul szerzője úgy tudja: a magyar érdekképviselet a kulturális, környezetvédelmi és egészségügyi tárcát fogja kérni a koalíciós tárgyalásokon. Úgy véli: elenyésző az esélye annak, hogy az egészségügy vezetéséről az NLP lemondana, a környezetvédelmi minisztérium élére pedig szerinte csak akkor kerülhet magyar politikus, ha a rendszerkritikus MRSZ–PLUS szövetség – amely az igazságügyi, oktatási és környezetvédelmi tárcát szeretné megkapni – kimarad a koalícióból.
A cikkíró értesülései szerint a Ludovic Orban miniszterelnököt körülvevő NLP-vezetők többsége néppárti kormánytöbbséget és lehetőleg egyszínű NLP-kormányt akar, míg Klaus Iohannis államfő – szélesebb parlamenti többség és az alkotmányos reform reményében – az MRSZ–PLUS-t is bevonná a kormányzásba.
Nem feltételek nélkül és nem mindenkivel, de valóban szeretne kormányra kerülni az RMDSZ Romániában – jelentette ki szombaton az InfoRádiónak Kelemen Hunor. „Nem szégyen az, ha egy politikus kormányozni akar, ez a politika egyik velejárója” – mondta a szövetségi elnök, aki szerint az RMDSZ olyan helyzetet szeretne, hogy megkerülhetetlen legyen a parlamentben, és kormányzati tényezőként próbálja a programját megvalósítani. Mint kifejtette, az RMDSZ programjának két része van. Egyik az identitás megőrzésének, megerősítésének biztonsága, a másik az ehhez való egzisztenciális terület: munkahelyek védelme, újak teremtése, a gazdasági fejlődés feltételeinek biztosítása.