A megyei kórház koronavírus-járvány miatti, több alkalommal átszervezett működése okán sok műtét és vizsgálat elmaradt, közülük többet jelenleg sikerül pótolni, de a szociális okokból beutaltak gondozási jellegű ápolását más, állami támogatással működő intézményeknek kellene átvállalnia – vélik a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház vezetői. András-Nagy Róbert menedzser és dr. Roșu Mátyás orvos igazgató tegnap sajtótájékoztatón ismertette az intézménybe beutalt betegek ellátásának menetét.
Tavaly októberhez képest idén ugyanebben a hónapban közel kétezerrel, azaz egyharmadával kevesebben keresték fel a megyei kórház járóbeteg-szakrendelőit, a beutalások száma ellenben kissé fölötte jár az országosan jegyzett csökkenésekhez viszonyítva – hangsúlyozta András-Nagy Róbert.
A COVID-részlegen továbbra is nagy a forgalom. A fertőző osztályon 66 pácienst kezelnek a hét nefrológiai esettel együtt, tíz gyanús esetet az épület úgynevezett tamponzónájában látnak el. Két gyanús és tizenkét koronavírussal fertőzött páciens ápolását az intenzív osztályon végzik, utóbbiak közül öten noninvazív oxigénellátásra szorulnak, senki nincs intubálva – ismertette dr. Roșu Mátyás. Az elmúlt hét nap alatt ötvennyolc, koronavírus-fertőzéssel összefüggő esetben tért haza beutalt páciens, ugyanennek a fertőzésnek a szövődményei miatt kilencen hunytak el. Érintettek 60 és 84 év közöttiek, többségüknek volt krónikus társbetegsége is.
Lapunk kérdésére András-Nagy Róbert kórházmenedzser elmondta, az országos átlagnál kisebb, 3-4 százalékos arányban csökkent a kórházi beutalások száma a járvány ideje alatt. Az országos arány ennél magasabb, de nem minden tekintetben lehet összehasonlítani ezeket a mutatókat, mert nem azonosak a feltételek a különböző kórházakban, településeken. Szerinte utógondozási, rehabilitációs, gondozási központokra lenne szükség, mert ezek a tevékenységek nem a kórházak feladatai. Tavaly októberben 9000 járóbeteg-szakrendelést jegyeztek a megyei kórház poliklinikáján, idén kétezerrel kevesebbet, a beutalások is csökkentek, de ez annak is betudható, hogy az úgynevezett szociális eseteket nem fogadták – mondta a menedzser. Ami megoldható az alapellátásban, az nem kellene, hogy a kórházak tevékenységét terhelje, a gondozási, utógondozási területen lépnie kellene az államnak – vélekedett az intézmény vezetője.