A járvány kezdete óta először fordul elő, hogy az egy nap alatt gyógyultnak nyilvánított koronavírusos fertőzöttek száma meghaladja az ugyanaznap diagnosztizált új esetekét: a stratégiai kommunikációs törzs mai jelentése szerint az elmúlt huszonnégy órában a 36 271 elvégzett tesztből 9005 bizonyult pozitívnak (valamivel kevesebb, mint egynegyede), míg az ugyanebben az időszakban gyógyultként a statisztikába bekerülők száma 9629.
Kovászna megyéből ismét sok – 108 – új esetet jelentettek, Háromszék fertőzöttségi mutatója így 2,95-re emelkedett az előző napi 2,94-ről. Másodszori tesztje 1338 páciensnek lett pozitív (ebből öt háromszéki). A szerda délelőtt – ma délelőtti időszakban 171 újabb áldozatot követelt a koronavírus, köztük van Kovászna megyében elhunyt beteg is. A szakintézményekben kezeltek száma csökkenő tendenciát mutat, a hét eleji 13 685-höz képest jelenleg 13 248-an szorulnak kórházi kezelésre, a súlyos esetek száma ellenben folyamatosan nő, tegnaphoz képest ma már 21-gyel több páciens életéért küzdenek az intenzív osztályon.
Kevés a tesztelés
Klaus Iohannis államfő szerda esti sajtótájékoztatóján közölte, azért nem nő az elvégzett koronavírustesztek száma, mert a napi 50 ezer teszt a rendszer maximumát jelenti – ez azonban nagyon kevés ahhoz, hogy valós képet lehessen alkotni arról, valójában mekkora a koronavírussal fertőzöttek száma az országban. A Maszol hírportál az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatait idézve megállapítja, Románia az Európai Unió sereghajtói közé tartozik a tesztek számát a lakosságéra vetítő tesztelési ráta tekintetében. Az ECDC adatai szerint az elmúlt két hétben nálunk 1,096 tesztelés esett 100 ezer lakosra. Ennél alacsonyabb tesztelési ráta csak Bulgáriában és Lengyelországban volt. Magyarországon 1,441, Németországban 1,886, Svédországban 2,486, Dániában 8,377, míg a listavezető Luxemburgban 11,034 volt a mutató értéke. Minél magasabb a tesztelési ráta, annál pontosabb az összkép a fertőzések valós számát tekintve. Az alacsony tesztelési rátájú országokban, amilyen Románia is, a koronavírussal fertőzöttek valós száma lényegesen magasabb annál, ami a statisztikákban szerepel. Románia nemzetközi összehasonlításban elég rosszul áll a pozitivitás arány tekintetében is, ami azt mutatja, hogy az elvégzett tesztek hány százaléka lett pozitív egy adott időintervallumban. Az ECDC legfrissebb adatai szerint nálunk 26,4 százalék a pozitivitás arány. Ennél csak Lengyelországban (47,7 százalékos pozitivitás), Bulgáriában (37,9) és Horvátországban (29,7) rosszabb a helyzet. Magyarországon 22,3 a pozitivitás arányszám, míg a legjobban Málta (4), Észtország (3,6), Írország (3,5), Norvégia (2,6), Dánia (2,4), Finnország (2) és Izland (1,5) áll. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az elvégzett tesztek száma akkor elégséges, ha a pozitív eredmények aránya 5 százalék körüli.