Kegyelmi pillanat

2020. december 2., szerda, Máról holnapra
Nagy D. István

Kétségkívül lehangoló, szomorú momentumként marad meg a román köztudatban az idei december elsejei nemzeti ünnep dátuma, hiszen, mint oly sok mindent ebben az évben, a koronavírus-járvány ezt is alaposan átírta. Az immáron harminc éve megszokottá vált felvonulások, sok ünneplőt megmozgató események elmaradtak, még a fővárosban is csak az államfő és a kormánytagok emlékeztek – a díszőrség másfél száz tagja körében – a gyulafehérvári nagygyűlésre. A szerény külsőségekhez mintha a máskor pátoszos, szuperlatívuszokkal tömített beszédeket is idomították volna, a szónokok javarészt a nemzeti egységet, az összefogás fontosságát hangsúlyozták a mostani nehéz időkben.

Szép szavak – és egyben mily álságosak azoktól, akiknek politikai színezettől függetlenül a járvány tombolása közepette messze fontosabb volt a pillanatnyi hatalmi csatározás, a parlamenti bohózatok sorozata az emberek, a társadalom reális problémái helyett. Olcsó képmutatás és vérbeli cinizmus, ahogyan mások mellett az államfő és a kormány egyes tagjai az egység felettébb szükséges voltáról papoltak, miközben éppen ők voltak azok, akik tavasz óta minden lehetőséget megragadtak, hogy a politikai porondon fenntartsák a feszültséget, a hadiállapotot.

A székelyföldi, erdélyi magyarok szempontjából természetesen az idei december elseje sem jelentett mást, mint az eddigiek. Vérmérséklettől, világlátástól függően ki-ki háborogva, keserű szájízzel, gyászolva vagy éppenséggel közömbösen követte (ha egyáltalán) a szerény ünnepségeket. Mégis, az idei román nemzeti ünnepnek magyar szempontból is sajátos jelentősége volt. Mondhatni öröm az ürömben: a járvány megszabadított attól, hogy gyűlölettől fröcsögő bandák – mint a vidékünkön többször felvonuló Új Jobboldal – megalázó, provokatív, hódítói rigmusait legyünk kénytelenek hallgatni valamely székely város utcáin. Némileg üdítőleg hathatott továbbá, hogy az ünnepi üzenetek megfogalmazói idén erőteljesen a járvány elleni harcra koncentráltak, így elmaradtak a „magyarok bűneit” felemlegető mondatok. Egy kivétel azért akadt, a Nemzet Útja szervezet tagjai hol máshol ünnepelhettek volna, mint Úzvölgyében, Nagy-Románia térképpel, zászlókkal, és lankadatlan harci kedvvel nekünk is üzentek: bármi áron megvédik a román kereszteket és az emlékművet a buldózerrel érkező magyaroktól, Magyarországtól és a korrupt politikusoktól.

Szomorúan kell viszont tudomásul vennünk, hogy a viszonylagos csend csak kegyelmi pillanat volt, hiszen az év folyamán nem szenvedtünk hiányt fricskákból, támadásokból – lásd Klaus Iohannis autonómiaellenes kirohanását, a Trianon-törvény elfogadását vagy az említett Nemzet Útja szervezet megnyilvánulásait –, a járvány elmúltával pedig biztosan nem kell majd sokat várnunk arra, hogy így vagy úgy több irányból és gyakran emlékeztessenek, ki az úr a háznál.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 453
szavazógép
2020-12-02: Közélet - :

Mérséklődik a járvány terjedése

Mérséklődni látszik a koronavírus terjedése Háromszéken, a közegészségügyi igazgatóság november 30-i kimutatása szerint a kéthetes fertőzöttségi mutató a megye 15 településén haladja meg a hármat, miközben egy héttel korábban még 31 ilyen helység szerepelt az összesítésben. A városok közül Barót hétfőn már nem számított vörös zónának, a korábbi jelentéshez képest ugyanis felére (12-re) csökkent az igazolt esetek száma. Kézdivásárhelyen szintén a sárga forgatókönyv lépett életbe, így megszűnt a korlátozások egy része.
2020-12-02: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Élő szobor egy gyarapodó erdőért (Napkapu a művelődési háznál)

Ragyogó napsütésben, családias hangulatban leplezték le péntek délelőtt Sepsiszentgyörgyön a Kónya Ádám Művelődési Ház szomszédságában a Napkapu című szobrot, mely nem csak az azonos névre hallgató program kezdeményezői szerint élő művészeti alkotás. Elképzeléseik szerint Péter Alpár alkotása évről évre bővül majd, akárcsak az az erdő, melyet gyermekek bevonásával telepítenek Sugásfürdő szomszédságában.