Járvány miatt átalakuló turizmusElőnyös helyzetbe kerülhet Háromszék

2020. december 7., hétfő, Közélet

Több mint másfél évtizedes gyakorlati és tapasztalati tőkével rendelkező, fiatal turisztikai szakembert nevezett ki csapatába december másodikán Tamás Sándor, a megyei önkormányzat elnöke. A 42 éves sepsiszentgyörgyi Godra Árpád hosszú, szovátai és magyarországi kitérő után tér vissza Háromszékre dolgozni, a megyei önkormányzatnál elnöki tanácsosként a megye turizmusának fejlesztéséért felel.

  • Hőlégballon a miklósvári Kálnoky-kastély fölött. Fotó: Megyeháza sajtóirodája
    Hőlégballon a miklósvári Kálnoky-kastély fölött. Fotó: Megyeháza sajtóirodája

Pénteki sajtótájékoztatójának felvezetőjeként Tamás Sándor ismertette, az előző két hónapban a megyei tanácsnál, illetve a kézdivásárhelyi és a sepsiszentgyörgyi önkormányzatoknál is személyi változások sora indult el, melyek egyfajta trendbe illeszkednek, azaz fiatal, más városokból vagy országokból hazatérő, tanult szakemberek töltenek be alpolgármesteri, alelnöki pozíciót. Ebbe a sorba illeszkedik a kiváló idegenforgalmi szakember, Godra Árpád kinevezése is – vázolta. Leszögezte, mindez egyértelmű üzenet is a fiatal szakemberek felé: hazavárják őket, hiszen tudásukra önkormányzati szinten és a magánszférában egyaránt szükség van.

Elhangzott, a megyei és helyi önkormányzatoknak ugyan nem feladata a turizmus működtetése – ez a magánszférára hárul –, ám fontosnak tartják, hogy megteremtsék azt a kedvező környezetet, amelyben az idegenforgalom megfelelően fejlődhet. Ez a célja a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesületnek is, melynek Kovászna mellett tagja Barót, Bodok, Szentkatolna, Uzon, illetve a megyei önkormányzat, s amelyhez jövő évben ismét csatlakozik Sepsiszentgyörgy is. Tamás Sándor megjegyezte, a járványhelyzet miatt nagyon nehéz helyzetbe kerültek az ágazat vállalkozói, ezért is tartják fontosnak támogatásukat.  

Godra Árpád – aki az előző években turisztikai termékek megalkotása, illetve értékesítése, továbbá a szállodaipar és a kapcsolt szolgáltatások üzemeltetése terén szerzett tapasztalatot – úgy véli, Háromszék fajsúlyosan bekerült a turisztikai célpontok közé. Ezt a pozíciót erősíteni kell, azaz elérni azt, hogy a vendégek ne csupán átutazók legyenek, hanem hosszabb időt töltsenek a térségünkben, ehhez kell megfelelő, minőségi szolgáltatásokat biztosítani. Leszögezte, a turizmus elsősorban bizalmi ágazat, a bizalom pedig konkrét gazdasági eredményt kell hozzon, azaz a foglalást. A megye adottságaihoz képest viszont kevés minősített szálláshellyel rendelkezik, ez pedig olyan hiányosság, amit pótolni kell – mutatott rá.

Szólt arról is, Háromszék több olyan erőforrással is rendelkezik, melyet érdemes kiaknázni, s amelyek megkülönböztetik a többi térségtől. Erős kitörési pontként említette a Háromszék, a kúriák földje kezdeményezést, mely kapcsán elhangzott: kézzelfoghatóvá kell tenni a kúriákban történő megszállás élményét, az ott eltöltött időt. Leszögezte azt is, „Kovászna erőforrásai köteleznek” arra, hogy a gyógyászati, balneológiai térképen fajsúlyosabban jelenítsük meg. Megyénk ugyanakkor rendelkezik az ökoturizmus, a „slow turizmus” kialakításához (ez utóbbi ágazat képviselőinek jelmondata „lassíts és kezdj élni”, szerk. megj.) szükséges természeti adottságokkal is – mondta, s jelezte: erre már most van fizetőképes fiatal és középkorú ügyfélkör. Úgy vélte, itt jön képbe az önkormányzatok szerepe, hogy megfelelő infrastruktúrát, turistaösvényeket, kilátókat alakítsanak ki az érintett területeken.

A világjárvány megváltoztatta a turizmust, Godra Árpád pedig úgy látja, térségünk egyértelműen nyertese lehet ennek a helyzetnek. „Amennyiben tanultunk a pandémiából, és az elkövetkező években odafigyelünk arra, hogy minél intimebb, minél szűkebb környezetben töltsük a szabadságainkat, akkor a kisebb kapacitású, de magas minőséget képviselő szállások, régiók bizonyára előnyt fognak élvezni, ami a turisztikai célpont választását illeti” – fogalmazott.

Godra Árpád sepsiszentgyörgyi születésű közgazdász idegenforgalomra szakosodott, 16 éves tapasztalattal rendelkezik a turizmus területén, többek között a székelyudvarhelyi Küküllő Hotelben, a magyarországi Velence Resort&Spa-ban dolgozott, jelenleg a szovátai Balneoclimaterica Rt. (korábbi Danubius) értékesítési és marketingigazgatója. 2015-től 2016 májusáig a sepsiszentgyörgyi önkormányzat által korábban üzemeltetett sport- és szabadidős létesítmények kezelésével foglalkozó Sepsi ReKreatív Rt. létrehozását vezette és bonyolította le.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2020-12-07: Közélet - :

Kivitelezőt keresnek a terelőútra

Meghirdette a nyílt versenytárgyalást Sepsiszentgyörgy terelőútjának tervezésére és kivitelezésére a Brassói Regionális Út- és Hídügyi Igazgatóság.
2020-12-07: Jegyzet - Kuti János:

Jó tettek helyébe… házkutatások (Kármentő)

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke Brenzovics László november elején elmondta, hogy közreműködésükkel a járvány idején hatalmas szállítmányok, segélyek érkeztek Magyarországról Kárpátaljára.