Orbán Viktor: Jó esély van a győzelemre

2020. december 10., csütörtök, Világfigyelő

Magyarországnak és Lengyelországnak jó esélye van a győzelemre az európai uniós költségvetési vitában, a közösségi források kifizetéséhez fűzött jogállamisági feltételrendszer ügyében, ha a következő napokban jó irányba haladnak tovább a dolgok – jelentette ki Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke kedd este Varsóban, miután lengyel kollégájával, Mateusz Morawieckivel tárgyalt.

Orbán Viktor arról számolt be, hogy jelenleg közelebb van egymáshoz Magyarország és Lengyelország, valamint az EU német soros elnökségének és több más tagállam kormányának az álláspontja, mint néhány héttel vagy nappal ezelőtt. Hangsúlyozta, hogy azokat a jogállamisági kérdéseket, amelyeknek nincsen semmi közük a pénzügyi kérdésekhez, külön kell választani a költségvetési ügyektől. Nem lenne ugyanis kívánatos egy olyan helyzet, amelyben pénzügyi büntetőintézkedéseket lehetne kiszabni például azért, mert valamelyik tagállam nem követi az európai irányvonalat gender- vagy migrációs ügyekben.

A miniszterelnök kiemelte: Budapest és Varsó között egyetértés van minden főbb témában, a két ország érdekei egybeesnek, fontosnak tartják az EU alapszerződéseiben foglaltak, a nemzeti érdekek, illetve a Magyarországnak és Lengyelországnak járó pénzügyi források megvédését. Úgy vélekedett, hogy a két ország együtt elég erős a pénzügyi érdekeik megvédéséhez, nem kell aggódni, egyetlen pennyt sem fognak veszíteni.

Orbán Viktor rámutatott emellett, hogy a konfliktushelyzet, a költségvetési vétó fenntartása nem jó Európának, ahogyan Magyarországnak és Lengyelországnak sem áll érdekében, ezért mielőbb megállapodásra lenne szükség, amely minden fél számára előnyös. A vita nem a pénzügyi forrásokról szól, ez csak másodlagos kérdés, amiért harcolunk, az a nemzeti szuverenitás védelme – szögezte le.

A visegrádi csoportnak egységesen ki kellene állnia Lengyelország és Magyarország mellett a két országnak az Európai Bizottsággal a következő uniós keretköltségvetésről és a helyreállítási alapról folyó vitájában – jelentette ki Miloš Zeman cseh államfő tegnap Prágában sajtótájékoztatón, miután lengyel kollégájával, Andrzej Dudával tárgyalt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 521
szavazógép
2020-12-10: Belföld - :

Távozik a pártelnök

Bejelentette lemondását tegnap a Népi Mozgalom Párt (NMP) elnöki tisztségéből Eugen Tomac, aki 2015 óta vezeti az alakulatot.
2020-12-10: Világfigyelő - :

Magyarország támogatja Moldova integrációját (Szijjártó Péter Chișinăuban)

Magyarország elkötelezett támogatója az Európai Unió Keleti Partnerség programjának és a Moldovai Köztársaság európai integrációjának – jelentette ki Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere tegnap Chișinăuban, Aureliu Ciocoi moldovai európai integrációs és külügyminiszterrel közösen tartott sajtóértekezletén.