Ahhoz képest, hogy a választások utáni nyilatkozatok arról szóltak, karácsonyra beiktatják az új kormányt, a koalíciós tárgyalások igen hamar elakadtak. De ha előrelépés nincs is a közös kormányprogram kidolgozásában és a tisztségek elosztásában, látványos, előreláthatatlan fordulatokban legalább nincs hiány.
Az első meglepetés az volt, amikor Ludovic Orban lemondott miniszterelnöki tisztségéről. Egyes források szerint Klaus Iohannis nyomására döntött így, és egy ideig arra mutatkozott a legnagyobb esély, hogy a jelenlegi megbízott miniszterelnök, Nicolae Ciucă tábornok vezetheti majd a hárompárti kormányt. Újabb fordulat akkor következett, amikor a liberálisok úgy döntöttek, mégiscsak saját emberükre, a pénzügyminiszter Florin Cîțura bíznák a miniszterelnökséget, Ludovic Orbant ekkor sokan már fel is kenték gondolatban a képviselőház elnökévé – csakhogy a koalíciós tárgyalásokon kiderült: az USR–PLUS nem adja oly könnyen a bőrét, az alsóházi vezetésről nem akarnak lemondani. A tisztségre pályázó Dan Barna újabb látványos megmozdulással hívta fel magára a figyelmet, mikor a sajtó nyilvánossága előtt bejelentette: nem ragaszkodik a képviselőház elnöki tisztségéhez, kollégáját is szívesen látná ott, ő maga pedig szívesen lenne például miniszterelnök-helyettes. Erre tromfolt rá újabb váratlan húzással Ludovic Orban, mikor a liberálisok gyűlésén felvetette, akkor mégiscsak inkább ő lenne a kormányfő. Orban gesztusa még párttársai körében sem aratott osztatlan sikert, nem csoda hát, ha az USR–PLUS tegnap közölte: ők nem is támogatják az elképzelést, mert szerintük az nem felel meg a jobb-közép beállítottságú választók elvárásainak.
Mindeközben Klaus Iohannis türelemre int, és azzal nyugtat mindenkit, hogy a politikai tárgyalások már csak ilyenek, elhúzódhatnak, más országokban is így van ez, nem csak nálunk. És ebben igaza is lehet a román elnöknek, hiszen például Belgiumban legutóbb majdnem 500 napig tárgyaltak a pártok, amíg meg tudtak állapodni, de olykor Németországban is hónapokig húzódnak a koalíciós egyeztetések. Van azonban legalább két jelentős különbség a Romániában most zajló és a például Németországban korábban lezárult koalíciós egyeztetések között. Az egyik az, hogy javában tombol a koronavírus-járvány, az egészségügyi ellátási rendszer kapacitását hamarosan meghaladja a rá nehezedő teher, ráadásul a gazdasági válság is mind jobban érezteti hatását: Románia tehát egészen egyszerűen nem engedheti meg magának, hogy bő egyéves kisebbségi kormányzás után hónapokig vergődjön stabil többség nélküli országvezetéssel. A másik lényeges különbség pedig, hogy bár a tárgyalások másutt is elhúzódhatnak, de utána például a német koalíció megbízhatóan működik, nagyon ritkán sodródik az ország politikai válságba. Nálunk viszont komoly hagyománya van annak, hogy a koalíció pártjai előbb-utóbb szakítanak egymással. És ha a tisztségekért folyó harc már most ennyire éles, vajon mennyire lesz majd stabil az a hárompárti koalíció, amely éppen formálódik?
Nehogy addig vajúdjanak a hegyek, míg aztán szülnek majd egeret…