Aláírták a megyei önkormányzat és a Központi Fejlesztési Régió Ügynöksége képviselői a sepsiszentgyörgyi kisegítő iskola bővítéséről szóló beruházás finanszírozási szerződését. A sajátos igényű diákok oktatását biztosító, a megyeszékhelyen és az oltszemi Mikó-kastélyban működő tanintézet Kálvin téri épületének bővítését, korszerűsítését részben európai uniós alapokból finanszírozza a megyei önkormányzat, melynek alárendeltségébe tartozik. A kivitelezési közbeszerzést várhatóan a tavasz folyamán indítják el. A beruházás megvalósulásával közel kétszáz diák tanulhat majd minőségi környezetben.
A tervek szerint a sepsiszentgyörgyi iskolaépületet kibővítik, még egy emeletet kap, s egy új tömböt is építenek, melyet fedett folyosó köt majd össze a főépülettel. Az ingatlanban mozgássérültek számára kialakított felvonó is helyet kap. Új sportterem épül és különleges, javarészt a speciális oktatáshoz szükséges taneszközzel szerelik fel a tanintézetet.
Az új épület elkészültével az oltszemi kastélyból Sepsiszentgyörgyre költözhetnek az ott tanuló osztályok diákjai. A költöztetést már évek óta tervezi a megyei önkormányzat, de a sepsiszentgyörgyi iskolaépület erre nem adott lehetőséget. Az is közismert, hogy a bodoki és megyei önkormányzat által korábban az örökösöktől megvásárolt oltszemi Mikó-kastélyt a teljes restaurálást követően szeretnék idegenforgalmi célponttá tenni.
Az aláírás alkalmával Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke elmondta, hogy az 1984 óta működő sepsiszentgyörgyi tanintézetben 15 évvel ezelőtt történt felújítás, így már nagyon időszerűvé vált a korszerűsítés, a bővítés pedig elengedhetetlen.
Henning László, a megyei önkormányzat alelnöke lapunk kérdésére elmondta: a támogatás csak azért fedi a költségek felét, mert az el nem számolható kiadások aránya elég nagy, amihez hozzájön még az önrész is. Általában a közintézmények, önkormányzatok számára elérhető uniós támogatások esetében az önrész alacsony (leggyakrabban két százalék körüli), illetve az el nem számolható költségeket szintén saját forrásokból kell előteremteniük.
Henning László ugyanakkor rámutatott, hogy nagy valószínűséggel a saját forrásokból biztosítandó hányad a mostaninál is nagyobb lesz, a pályázatot ugyanis 2018-ban nyújtották be, 2019-ben a hírhedt 113-as rendelet nyomán az építőiparban a minimálbért jelentősen megnövelték, aminek egyik következménye az építőanyagok és a szolgáltatások árának megugrása. Ezeket, valamint más tényezőket figyelembe véve újra kell számolniuk a tervekbe foglalt összegeket.
Ezt megelőzően a beruházásnak meg kell még kapnia a tűzoltóság előzetes jóváhagyását is. Mindent összevetve, leghamarabb jövő év március-áprilisában hirdethetik meg a kivitelezési közbeszerzést. Henning László úgy látja, még nem veszélyes a helyzet, hiszen a pályázat kifutási határideje 2023 októbere.
A szerződés aláírásáról az ügynökség számolt be, egyebek mellett közölték, hogy a beruházás összértéke 2,8 millió euró, ebből 1,4 millió euró a vissza nem térítendő uniós támogatás. A források a Regionális Operatív Programban rendelkezésre bocsátott, a kötelező oktatás körülményeinek javítását célzó alapból származnak. A pályázatot a tanintézet fenntartója, Kovászna Megye Tanácsa állította össze.