A remény éve

2021. január 4., hétfő, Máról holnapra
Nagy D. István

Folyamatos bizonytalansággal, gyakori kétségbeeséssel, mély keserűséggel, tanácstalansággal, félelemmel és sok-sok szomorúsággal telített év maradt mögöttünk, melyre csak annyit érdemes mondani: jó, hogy vége van.

És bárcsak így lenne, mert bármennyire csűrnénk-csavarnánk, 2020-nak ugyan búcsút intettünk pár napja, de mindaz, amit jelentett, hozott, most is itt van velünk. Ráadásul a „koronavírus-járvány kora” minden következményével, még messze nem ért véget, egy ideig még a vészhelyzet (vagy még rosszabb) zászlaja alatt kell töltenünk mindennapjainkat, és megtippelni is nehéz, hogy mikor tér vissza életünk a normális kerékvágásba, és gyógyulnak be mindazok a sebek, melyeket a pandémia közösségi és egyéni szinten okozott.

Új év, új remény, tartja a mondás, és 2021-ben talán ez lehet a legalkalmasabb iránytű, hogy átvészeljük az előttünk álló nehézségeket. Mert kétségkívül továbbra is elég sötétnek ígérkezik a jövő, mégsem teljesen tehetetlenül vágunk neki. Az elmúlt év vége elhozta végre az oltást, mely annak ellenére, hogy sok a bizonytalanság és a kérdés körülötte, és többekben inkább kétségeket szül, mint bizakodást, mégiscsak a fényt jelenti az alagút végén a koronavírussal vívott harcban.

De nem ez az egyetlen, amivel gazdagodtunk nagyjából tíz hónap alatt, amióta márciusban ránk tört a járvány. Láthatta mindenki – reméljük, hogy a döntéshozók is –, mit is jelent pontosan a pandémia, milyen hatásai vannak a korlátozásoknak, megszorításoknak egyéni, közösségi, társadalmi és nem utolsósorban gazdasági szinten, és e tapasztalat birtokában elviekben könnyebben kellene vennünk a soron következő megpróbáltatásokat. Általánosan alkalmazható recept természetesen nincs, hiszen mindenki másképp élte és éli meg a térben és lélekben is beszűkült életet. Ahogy a tapasztaltak megítélése, úgy az ezek nyomán születő elhatározások sem egyformák, ha viszont nem vagyunk hajlandóak okulni a tanulságokból, egy fikarcnyival sem lesznek elviselhetőbbek az elkövetkező hónapok.

Kétségkívül nehéz, de ha azt szeretnénk, hogy idén decemberben kevésbé szomorú számvetést legyünk kénytelenek elvégezni, már most bölcsen és megfontoltan kell elindulnunk. Ahogyan a harag, úgy a kétségbeesett, reménytelen hozzáállás sem jó tanácsadó. Távolról sem tűnik rózsásnak, ami előttünk áll (és nem csak járvány-, de közéletfronton sem), az viszont rajtunk múlik, hogy tovább rombolunk-e, vagy kihozzuk belőle, amit lehet. Utóbbi pedig tett és remény nélkül lehetetlen.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 442
szavazógép
2021-01-04: Közélet - Iochom István:

Megújul az Apor Péter Szakközépiskola

Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere és Simion Crețu, a gyulafehérvári Központi Fejlesztési Régió vezérigazgatója december 17-én írta alá a finanszírozási szerződést a kézdivásárhelyi Apor Péter Szakközépiskola rehabilitációjára. A pályázat összértéke több mint tizenhatmillió lej, ez sorban a tizedik, melyet a céhes város megnyert a 2014–2020-as Regionális Operatív Programban. Hamarosan elkezdődik a tervezés és a kivitelezés.
2021-01-04: Belföld - :

Januárban nem nyitnak az iskolák

„Túl korainak” tartja az iskolák megnyitását a téli vakáció végén, január 11-én Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter, aki szerint inkább február 8-án, a második félév kezdetén, a félévközi vakáció után mutatkozik esély arra, hogy ismét iskolába járjanak a diákok.