Az Európai Unió szintjén kidolgozás alatt áll az új Közösségi Agrár Politika (KAP). A járványhelyzetre, a környezetkímélés és biodiverzitás megőrzésére hozott rendelkezések (Uniós Zöld Megállapodás, A farmtól a villáig stratégia) bevezetése miatt megcsúsztak a tagországok közti tárgyalások, ugyanakkor késik a zöldítéses rendelkezések, ajánlások meghatározása, így a következő két évben az unió átmeneti időszakot enged meg, így az új KAP előírásait csak 2023-tól vezetik be a tagországok mezőgazdaságában.
Az átmeneti időszak bevezetéséről, engedélyezéséről az Európai Parlament december 15-én szavazott. Daniel Morar, a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség vezérigazgatója szerint így lehetőség nyílik a pályázatok indítására az „új pénzek, régi szabályokkal” elv alapján. Ily módon Románia az új, 2021 és 2027 közötti uniós költségvetési időszakra neki leosztott 6,7 milliárd euróból 2,15 milliárd eurót költhet el, illetve írhat ki pályáztatásra az átmeneti két évben, 2021-ben és 2022-ben.
A megyei vidékfejlesztési hivataltól kapott információ szerint az átmeneti időszakban kiírások lesznek a 4.1-es intézkedésnél (gazdaságok korszerűsítése), a kis és a családi gazdaságok támogatásánál (6.3-as intézkedés), a fiatalok vidéken történő megtelepedésének támogatásánál (6.1-es intézkedés), valamint a vidéki szolgáltatások létrehozásának, illetve fejlesztésének támogatásánál (6.2-es és 6.4-es intézkedés). Az európai mezőgazdasági szakbizottságban és a tanácsban tárgyalások folytak annak érdekében, hogy a fiatalok megtelepedésének mostani 40 ezer, illetve 50 ezer eurós támogatását 100 ezer euróra emeljék – ezt december 15-én az Európai Parlamentben meg is szavazták. Viszont információink szerint a tagországok saját belátásuk szerint dönthetnek a megtelepedési támogatás értékéről. Mindenképp, ez legtöbb 100 ezer euró lehet. Az ügynökség vezérigazgatója nem híve a mostani 40 ezer, illetve 50 ezer eurós támogatás megemelésének, mert így szerinte jóval több fiatal juthat az amúgy sem kis összegű támogatáshoz.
Ennek értékéről a mezőgazdasági minisztérium vezetősége közösen dönt a nemzeti stratégiát (a nemzeti vidékfejlesztési terv új megnevezése) kidolgozó tematikus konzultációs tanáccsal és a munkacsoportokkal. Ezekben több minisztérium, állami ügynökség, az agrárakadémia, a mezőgazdászok és feldolgozók szövetségei, szakmai és érdekvédelmi egyesületek képviseltetik magukat.
A vezérigazgató szerint az első negyedévben nem lesz pályázati kiírás a fentebb említett intézkedéseknél, de azt szeretné, hogy a második negyedévben, áprilistól kezdődően már legyenek kiírások. A bejelentés tükrében időben fel lehet készülni a pályáztatási időszakra.