Az oktatási minisztérium minél hamarabb meg szeretné nyitni ismét az iskolák kapuit, lehetőség szerint a második félévtől, erről azonban csak január utolsó felében tudnak dönteni – tájékoztatott hétfő esti közleményben a tárca.
A héten megbeszéléseket folytatnak a tanulók, egyetemisták, szülők és pedagógusok képviselőivel az iskolák újranyitásának lehetőségéről, illetve az egészségügyi válság miatt az oktatási rendszer által elszenvedett veszteségek megtérítésének módozatairól egyaránt – közölte a minisztérium. Jövő héten az egészségügyi szakemberekkel és döntéshozókkal tanácskoznak.
Sorin Cîmpeanu tárcavezető hétfő este a Digi24 hírtelevízióban arról is beszámolt, hogy a minisztérium átiratot küldött a tanfelügyelőségeknek és egyetemeknek, melyben azt kérte, január 15-ig jelentsék, milyen mértékben hajlandóak magukat beoltatni a pedagógusok, valamint az oktatási intézmények személyzete. Ők várhatóan az oltási kampány második szakaszában kaphatnák meg a koronavírus elleni vakcinát.
Közben a Tanulók Országos Tanácsa azt szorgalmazza, hogy a szaktárca decentralizálja az iskolák újranyitására vonatkozó döntést. „Január 11-én véget ér a téli vakáció, és az oktatási minisztérium bejelentése értelmében a diákoknak online kell folytatniuk a tanulást. A Tanulók Országos Tanácsa már novembertől, a tanítás fizikai jelenléttel járó felfüggesztésétől kezdődően folyamatosan kapcsolatban volt a diákokkal. Kollégáink többsége azt mondta, hogy az online tanulás fárasztó, nem hatékony és hosszú távon nem fenntartható. Figyelembe véve, hogy közeledünk a vizsgák időszakához és a második félévhez, illetve hogy az ország sok településén a fertőzöttségi arány 3 ezrelék alatt van, felkérjük az oktatási tárcát, hogy ismét decentralizálja a tanintézmények újranyitására vonatkozó döntést a helyi fertőzöttségi arány függvényében, ugyanakkor biztosítsa az egészségügyi kellékeket az órák biztonságos lefolyása érdekében” – áll a tanulók tanácsának hétfői közleményében.
A diákszervezet ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy sok tanuló számára az online oktatás lemaradást jelentett, mivel a megfelelő készülék és internet hiányában nem tudtak csatlakozni a tanórákhoz, emiatt szükséges számukra a tananyag bepótlása, és ehhez ki kell dolgozni a megfelelő tervet, ellenkező esetben hosszú távon a következmények „katasztrofálisak lesznek”, a „funkcionális analfabetizmus arányának növekedése várható”.