Az már biztos, hogy az óvodák és iskolák nem nyitják meg kapuikat a téli vakáció utáni első napon, vagyis január 11-én, de az nem, hogy minden településen és minden korosztálynak február 8-ig, a félévi vakáció befejeztéig otthon kell maradnia és távoktatásban folytatnia a tanulást – derül ki Sorin Cîmpeanu oktatási miniszter utóbbi napokban közzétett nyilatkozataiból. Ennek ellenére a háromszéki tanintézmények felkészültek, hogy akár holnaptól fogadják a kisgyermekeket és diákokat – tájékoztatta lapunkat Kiss Imre megyei főtanfelügyelő.
Már a novemberi iskolabezárás után megtörtént az alapos takarítás, fertőtlenítés a tanintézményekben, és ezen a héten ott is megteszik ezt, ahol elmaradt. Ha az oktatási minisztérium aszerint rendelkezne, holnaptól minden óvoda és iskola nyisson ki, Háromszéken ennek nincs akadálya – mondta a főtanfelügyelő.
A pedagógusok, nem didaktikai kisegítő személyzet és a más kategóriájú alkalamzottak oltási lehetőségéről minden egységet tájékoztattak, január 13-ig várják a pontos visszajelzést, amit 15-ig kell elküldeniük a szaktárcához, ugyanis a minisztérium szerint ettől és a hónap közepén esedékes járványügyi helyzettől függ, hogy mikor kezdődhet újra a jelenléti oktatás.
Az online oktatáshoz való hozzáférés tekintetében az oktatási minisztérium eddig többször kikérdezte a megyéket, de pontos képet aligha lehet kapni, mert amíg májusban Háromszéken háromezer tanuló jelezte, hogy nincs megfelelő eszköze, novemberben kétszer annyian jelentkeztek, s bár ezt követően több mint 3400-an kaptak táblagépet az oktatási minisztérium programja révén, legutóbb olyan diákok is úgy tüntették fel a helyzetüket a kérdőíven, hogy nincs amivel csatlakozniuk az online oktatáshoz, holott korábban másként nyilatkoztak. Ez olyan, mint a vörös kakaska meséje, mert akármennyi táblagépet, laptopot osztunk ki, mindig százak, ezrek lesznek, akik az újabb felmérésekben eszköznélküliként tüntetik fel magukat – mondta a főtanfelügyelő. A tanfelügyelőség a napokban 1300 eszközzel pótolja a táblagéphiányt, az iskolák is vásároltak belőlük, amelyeket ezután juttatnak el a diákokhoz, de még mindig lesznek, akik számára a nyilatkozatok alapján az online oktatás nem elérhető – hangsúlyozta Kiss Imre. Ahol nem az eszközhiány az oka, hanem az Orange szolgáltató térereje nem megfelelő, ott a Vodafonnal próbálkoznak, és kicserélik a táblagépeket – mondotta.
Az óvodáknak, iskoláknak elegendő a teendőjük, de számukra jelenleg az a legfontosabb, hogy minél hamarabb elinduljon a jelenléti oktatás, a pedagógusok találkozhassanak tanítványaikkal, nem utolsósorban pedig az, hogy le tudják zárni az első félévet. Mindannyian abban reménykednek, februártól másként lesz, és az oktatás visszatérhet a megszokott rendjébe.