Több mint négy évvel ezelőtt, még 2016-ban Kovászna polgármesteri hivatala egy modern wellnessközpont megépítését álmodta meg. Az elmúlt év végén jelentős lépést tehettek meg: elkészült a létesítmény megvalósíthatósági előtanulmánya, a dokumentációt a helyi tanács is jóváhagyta. Eddig a kívülállók számára láthatatlan háttérmunka zajlott, de most az előtanulmány részeként elkészült a wellnessközpont – hivatalosan: multifunkcionális balneoklimaterikus központ – látványterve is. Így már körvonalazódik, hogyan is fog kinézni a majdani központ – mondta el érdeklődésünkre Gyerő József polgármester.
A városvezető a berámázott látványtervet irodájában mutatta meg, s magyarázta a legfontosabb tudnivalókat. A képen feltűnő helyen található egy mozaikszó: EWA. Mit is jelent ez? – kérdeztük a polgármestert.
Többféleképpen lehet értelmezni, akár az első nőre, Évára is utalhat. De lényegében a leendő központ strukturális felépítését foglalja magában, és a tervezési elvet, azt, hogy a létesítmény tükrözze Kovászna helyi adottságait: az altalajkincseket, amit a mofettagáz testesít meg, a borvizeket és végül a tiszta, egészséges levegőt. De lényeges szempont az is, hogy ne sérüljön a környezet, minél kevesebb fát kelljen kivágni az építkezés helyszínén.
Az épület tervezett helyszíne a Lőrincz Zsigmond Sípálya közelében található. Enyhén lejtős a terep, így a wellnessközpont három, más-más magasságban lévő szintre van tagolva. Az első szint – lényegében a földszint – a Föld, Earth megtestesítése. Itt olyan terek találhatók, melyek nem igényelnek sok természetes fényt: öltözők, szépségápolási szobák, masszázs és egyebek. A második szint a Vízé – azaz Water. Itt kapnak helyet többek között a kezelési létesítmények, szauna, mofetta, kádfürdő, sószoba, borvizes medence. A harmadik szint a Levegőnek – Air – van szentelve. Itt az üvegfalak dominálnak, sok-sok természetes fényt kap ez, szabadtéri részeket is magában foglal. Itt lesznek a fürdőmedencék, az egyikben pool-bar, azaz medencei bár lesz kialakítva. Csúszdák, napozó – ennek egy része füvön –, függőágyak, gyermekek szórakozását szolgáló terek, szabadtéri létesítmények, sportobjektumok is lesznek itt.
Sok pénzre van szükség
Az elmúlt négy év alatt sok fontos lépést sikerült megtenniük. Módosították a központ eredetileg elképzelt helyszínét, a csomakőrösi lőtérről a sípálya mellé vitték. Itt három hektár áll rendelkezésre, ebből kettőre építik meg a wellnesst, a fennmaradó rész szállodaépítésre szolgál. Elkészült és jóváhagyták a terület városrendezési tervét, a város költségvetéséből biztosították a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésének költségeit, közbeszerzést bonyolítottak le, szerződést kötöttek. Elkészülhetett az előtanulmány, ezt a helyi tanács is elfogadta – sorolta a hosszú időt felvevő, bürokratikus buktatókkal tűzdelt ügyintézést a polgármester. Most még nehezebb időszak következik, elő kell teremteni a létesítmény megvalósításához szükséges 12 millió eurót. Ezt saját forrásokból nem tudják biztosítani, semmiképp nem akarják, hogy a kiadások fedezéséhez adókat emeljenek a városban. Az egyedüli megoldást a külső források jelentik – magyarázta a polgármester.
Kormánypénzekre fognak pályázni, a forrásigénylést beterjesztik a Gazdasági Minisztérium Turisztikai Főigazgatóságára. Ugyanakkor az Országos Befektetési Társaság (CNI) is szóba jöhet, hiszen Kovászna szerepel az országos turisztikai mestertervben. 90 százalékos támogatásra számítanak, 10 százalékos önrész mellett. Az el nem számolható költségeket – közművesítés, mofettagáz bevitele és egyebek – a városra hárulnak majd. Mindenképp, számítanak a megyei tanács segítségére is, hiszen ha megvalósul a terv, a kovásznai wellnessközpont nem csak a város, hanem az egész megye turisztikai fellendülését hozhatja magával, meghatározó létesítmény lehet az egész térségben – húzta alá Gyerő, hozzáfűzve: a megyeháza részéről már kaptak bátorítást, támogatják az ötletet. Hátravan a műszaki terv elkészítése és elfogadása, ezután következhet a közbeszerzés, a szerződéskötés, majd a kivitelezés. A kifutási idő négy év – ha sikerül tartani a megvalósíthatósági terv szerinti időbeosztást, és a kormánytól függő finanszírozást is megkapják. Ezek szerint 2024-re épülhet fel a központ – mondta a polgármester. „Ez nem ígéret, de dolgoznak rajta, az eddigi forgatókönyv szerint 2024-re felépülhet a wellnessközpont” – húzta alá Gyerő.
A polgármester szállodaépítésről is beszélt. Mi az elképzelés? – kérdeztük a városvezetőt.
Az említett egyhektáros területet magánbefektetőnek adnák koncesszióba szállodaépítés céljából – tudtuk meg. A szálloda folyosóval kapcsolódhat a wellnesshez. Ez egyrészt a szálloda vendégeinek szórakoztatását, kényeztetését szolgálná, másrészt a wellnessnek így biztosítva lenne a forgalom, közvetve a bevétel. Mindenképp a fizetőképes turistaréteget kívánják megcélozni. Lehet szó hosszabb üdülésről, de akár hétvégi kikapcsolódásról. A helyiek elégedettsége ugyancsak a prioritások között van. Akár a lokálpatriotizmus növelését is hozhatja a wellnessközpont, a helyiek büszkék lehetnek majd, hogy városukban van egy ilyen létesítmény – érvelt Gyerő József.
A központ gazdasági szempontból is jótékony hatással lehet a városra. Munkahelyek létesülnek, hatvan állandó, 14 időszakos alkalmazottal számolnak. Vendégvonzóként növelheti a város látogatottságát, ezzel a helyi szálláslehetőségek jobb elfoglaltságát, közétkeztetési egységek nagyobb forgalmát. „Hiszem, ha valóra válik majd az álom, a központ a város és a megye büszkeségeként vitathatatlan szemléletváltást hoz a település és a térség turizmusában!” – összegzett Gyerő.