Az őrült és a hatalom

2021. január 8., péntek, Máról holnapra
Mózes László

A washingtoni Capitolium ostroma után egyértelműen látható, hová vezet, ha egy őrült kaparintja meg a hatalmat. Noha nehezen érthető, hogy az amerikai törvényhozás szigorúan őrzöttnek vélt épületébe miként juthattak be Donald Trump elnök tüntető, hőbörgő hívei – akiket egyébként ő maga rendelt január hatodikára a fővárosba –, az amerikai demokrácia fellegvárának tartott intézményben elművelt randalírozás képsorai világszerte borzadályt, megrendülést váltottak ki.

A Capitoliumban éppen az elnökválasztás egyik utolsó procedúrája zajlott – a törvényhozók az elektori szavazatok hivatalos megszámlálását végezték –, amikor a felbőszített tömeg a hatalomátadás folyamatát erőszakkal próbálta befolyásolni. Nem csupán Joe Bident kívánták elgáncsolni, szimbolikus térhódításukkal, randalírozásukkal éppen a demokrácia intézményét, alapelveit kísérelték meg porba zúzni.

A rendőrök végül kiszorították a tüntetőket az épületből, onnan, ahova 1814 augusztusa óta nem törtek be. A mostani összetűzések során négyen életüket vesztették, a példátlan és kockázatos fejlemények ellenére a karhatalomnak mégis sikerült elkerülnie a vérfürdőt. Végül a honatyák is folytathatták ülésüket, a képviselők hitelesítették Joe Biden elnöki győzelmét, majd Trump bejelentette, rendezett átmenetet ígér.

Noha immár bizonyos, hogy Trump január 20-án távozik hivatalából, az Amerikai Egyesült Államokban január hatodikán történtek mégis aggasztóak és elgondolkodtatóak. Ugyanis az anarchia kiteljesedését jelentik, nem csupán azért, mert primitív és erőszakos jellegük miatt banánköztársasági állapotokra emlékeztetnek, hanem azt jelzik, hogy bizonytalan világunkban az ököljog bármikor felülírhatja az évszázadok során kialakított szokásjogot.

Márpedig ez lehangoló üzenet. Mert nem csupán az amerikai társadalom megosztott, nem csak ott megvezethetőek, ámíthatóak és populizmusra vágyakozóak a tömegek, e társadalmi gondok szinte mindenütt egyre nagyobbak, egyre fenyegetőbbek. S miként a fejlett, a demokrácia bölcsőjének tekintett Amerika példája is igazolja, egy hatalmat szerző őrült pár év alatt tovább mélyítheti a már meglévő szakadékokat. A Capitolium épületében történtek után bárki bármikor kétségbe vonhat egy szokványos demokratikus folyamatot, hiszen az elnökválasztás végeredményének elutasításával Trump és hívei erre precedenst teremtettek. Anarchisták, öntörvényűek, ököllel és fegyverrel randalírozni vágyók érezhetik majd úgy, ígéretes jövő előtt állnak, miért ne lendülhetnének támadásba, amikor maga az amerikai elnök is heteken, hónapokon át buzdíthatta híveit, ne engedjék, hogy ő, az Amerikát ismét naggyá tevő elnök választási csalás áldozata legyen. És miközben világunkban egyre nagyobb teret hódít az ostobaság, növekszik a hazugságra, a radikalizmusra való készség és igény, a Capitolium szégyenteljes, feledhetetlen ostroma azt is bizonyítja, a tűzzel játszik, aki megvezetni, befolyásolni, irányítani kívánja a tömegeket.

Háttérbe kellene szorítani az őrülteket, addig, amíg nem késő.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1231
szavazógép
2021-01-08: Közélet - :

Díjazták Kristály Sándor matematikust

Rangos tudományos elismerést kapott Kristály Sándor sepsiszentgyörgyi matematikus. A Babeș–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) professzora az Ad Astra Egyesület Kiválóság a kutatásban díjában részesült.
2021-01-08: Kármentő - Kuti János:

A múlt év /1./

A pesszimisták mondhatják, hogy a 2020-as koronavírusos évnél – amelyik éppen most múlt ki – már rosszabb nem is lehet, de azért vannak optimisták, akik állítják, hogy az idei, a 2021-es lehet akár még rosszabb is. A múlt év elég jól kezdődött, de tudjuk, hogy minden jó, ha a vége jó, márpedig a tavalyi év vége rossz volt. Jóllehet, a koronavírus elleni védőoltás is megjelent a (látó)határon, sajnos, ennek beadása sokkal lassabban terjed, mit maga a járvány.