Számos területen lépett fel tavaly a romániai magyarságot ért jogsérelmek miatt a sepsiszentgyörgyi Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat (MIJSZ), a korábbiaktól eltérően 2020-ban azt tapasztalták, a magyarellenesség a politika középpontjába, valamint a fősodrású médiába is bekerült. A jelenséget aggasztónak tartja a szolgálatot vezető Benkő Erika, aki szerint mindehhez Klaus Iohannis államfő magyarellenes megnyilvánulásai mellett a parlamentbe nemrég bejutott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) is hozzájárult. Emiatt a szolgálat egyre vaskosabb jelentéseket készít, s egyre nagyobb horderejű témákról számol be nemzetközi porondon is.
Benkő Erika szerint szerteágazó tevékenységet tud maga mögött a szolgálat, melynek jelentései nyomán tavaly a hazai hatóságok összesen 135 ezer lej bírságot róttak ki magyarellenességért. Bár az összeg elmarad a korábbiaktól, mégis jól jelzi, hogy az illetékes intézmények odafigyelnek az MIJSZ panaszaira és büntetik is a magyarokat sértő megnyilvánulásokat – szögezte le.
Példaként hangzott el, hogy a szolgálat a múlt évben tíz feljelentést tett az Országos Audiovizuális Tanácsnál, melyből nyolc eset lezárult, a kiszabott büntetés 75 ezer lej. Bírságot kapott több alkalommal Radu Banciu műsorvezető, illetve az államfő kijelentései miatt a B1 és a Realitatea Plus televízió. Közel húsz feljelentést juttattak el az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz is, melyek közül 16 ügy még kivizsgálás alatt áll, három pedig lezárult. Benkő Erika szerint a testülethez rengeteg panasz érkezik, ezért lassúbb az elbírálás, ám arra számítanak, a jogvédő szolgálat ügyeiben az év második felében döntés születik. Hozzáfűzte, jelzéseik nyomán tavaly összesen 45 ezer lejre bírságolt a tanács. A járvány miatt múlt évben kevesebb futballmérkőzésre került sor, így a lelátókon tapasztalható magyarellenes megnyilvánulásoknak is kevesebb tér jutott. Ennek ellenére az MIJSZ néhány esetben jelentette az idegengyűlölő magatartásokat.
A jogvédelmi szolgálat szorgalmazza a magyar kisebbség anyanyelvhasználatát, így a térségünkben megtelepedő cégeket, vállalkozásokat időben arra ösztönzik, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel. Benkő Erika kifejtette, hasonló jellegű megkereséssel fordultak az épülő Value Centre kivitelezéséért felelős Prime Kapital vezetőségéhez, mely pozitívan viszonyult az ügyhöz. Ennek ellenkezőjét tapasztalták viszont a Lidl nagyáruház esetében, melytől vásárlók és alkalmazottak visszajelzései alapján kérték, hogy vizsgálja felül a magyar nyelvvel kapcsolatos politikáját. Emellett átiratban fordultak Hargita megye kormánybiztosi hivatalához, valamint a Kovászna megyei forgalmi rendőrséghez, kérve, tegyék lehetővé, hogy a hajtási jogosítvány visszaszerzéséért magyar nyelven is lehessen vizsgázni.
Az MIJSZ feljelentést tett tavaly az ügyészségen a Calea Neamului Egyesület és vezetője, Mihai Tîrnoveanu ellen, mivel a járványhelyzet ellenére Úzvölgyön eseményt szerveztek, és eljárást kezdeményeztek több magyarok lakta település helységnévtábláinak lefestői ellen is.
A szervezet ugyanakkor részt vállalt a nemzetközi közvélemény tájékoztatásában a romániai magyarság helyzetéről. Példaként hangzott el, hogy az Európai Regionális Fórumon jelezték: a magyarellenes gyűlöletbeszéd gyakori jelenség Romániában, nacionalista hangvételű tévéműsorokban, a közösségi médiában, sporteseményeken egyaránt tapasztalható. A szolgálat munkatársai egyebek mellett Magyarország igazságügyi minisztériumának felkérésére szakmai anyagot állítottak össze a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hazai intézkedések nyelvpolitikájáról, ismertetve a román hatóságok mulasztásait a kisebbségekkel történő kommunikációban.