Indul a Műsor a színházban

2021. január 18., hétfő, Közélet

Ma vetítik a Műsor című színházi beszélgetéssorozat első részét a Tamási Áron Színház nagytermében. A Műsor indításának célja, hogy a szentgyörgyi színészeket jobban megismerhesse a közönség, és általa olyan produkciót kínáljanak az érdeklődőknek, mely igyekszik tökéletesen alkalmazkodni a vírushelyzet által diktált kultúrafogyasztási feltételekhez – áll a színház közleményében. Az este 7 órától kezdődő eseményen a filmben bemutatkozó színészek is jelen lesznek.

  • Fotó: Barabás Zsolt
    Fotó: Barabás Zsolt

„Miután a kulturális intézmények országszerte arra kényszerültek, hogy csak virtuális térben tartsák a kapcsolatot közönségükkel, rendkívül áldatlan állapotba kerültek a színházak. Mert miközben egy könyvbemutató, kiállításmegnyitó, ismeretterjesztő előadás a világhálón követve is hasonló élményeket kínált a nézőknek, mintha személyesen jelen lennének az eseményen, egy színházi előadás akár több kamerával való rögzítése sem tudta visszaadni azt, amit a színházban élőben megtapasztalhat a közönség. Hisz a színház a jelenlét művészete” – olvasható az ajánlóban. A Műsor tehát elsősorban abból az igényből született, hogy az utóbbi hónapok vírushelyzetére adaptálják a színházat: megpróbáltak kamerák előtt rögzíteni egy olyan élő és személyes jelenléten alapuló produkciót, mely nem kelhet versenyre a filmmel, de a maga nemében egyedi, hiteles, és olyan jellegű érzelmeket közvetít, melyek általában meghatározói a színháznak. A Tamási Áron Színházra nem jellemző, hogy sok információt megoszt színészeiről a világhálón, ezért is újdonságnak számít ez a talkshow-szerű produkció, melyben a magánéletükről vallanak a társulat tagjai, miközben igyekeznek hűek maradni vezérelvükhöz: „minden körülmények között a színház nyelvén kommunikálni”.

Minden beszélgetésnek három színészvendége van, és a műsorvezető is színész, aki olyan témákat vet fel, amilyenekről meghívottai eddig még nem vallottak a nyilvánosság előtt. A beszélgetéseknek fontos része a rögtönzés, a talkshow ötlete tehát csupán egy forma, melyet valódi színházi tartalommal töltenek meg a jelenlévők. A Műsor így több szempontból a „devised” színházhoz közelít, mely a hagyományostól eltérő, kollektív színházcsinálást jelent, ahol a szerző-rendező-színész hagyományos hierarchiája megtörik, gyakorlatilag csak ötletgazdája van az előadásoknak, a többi a közös munka eredményeképpen alakul ki. Ehhez azonban ezúttal egy komoly filmes stáb is csatlakozott, mely több kamerával rögzítette ezeket az egyszeri alkalommal történő szösszeneteket, és elkészítette a videósorozatot. Ennek a sorozatnak az első részét láthatja ma a közönség.

A filmeket online is megtekinthetik az érdeklődők az eventim.ro honlapon. Az első beszélgetés a színházban való vetítést követően január 21-én és 28-án este 7 órától lesz még látható az eventimen, mindkét alkalommal 24 órán keresztül, tehát másnap is. A színházi vetítéshez a biletmaster.ro honlapon és a sepsiszentgyörgyi Központi Jegyirodában árusítják a jegyeket, az online közvetítésekhez az eventim.ro oldalon lehet megvásárolni a megtekintéshez szükséges linket. A Műsor jegyeinek ára 15 lej.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 509
szavazógép
2021-01-18: Közélet - Szekeres Attila:

A színes fekete (Simó Enikő tárlata Sepsiszentgyörgyön)

Simó Enikő Sepsiszentgyörgyön élő textilművész alkotásaiból nyílt kiállítás pénteken este az Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK). Házigazdaként Vécsi Nagy Zoltán intézményvezető köszöntötte a – járványügyi helyzetre való tekintettel maszkos meg egymástól kellő távolságot tartó, de – nagyszámú közönséget a hosszú idő óta első igazi tárlatmegnyitón.
2021-01-18: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Nem kell negatív teszt

Negatív koronavírusteszt felmutatása nélkül térhetnek vissza munkahelyükre a karantént követően a fertőzésen – tünetekkel vagy anélkül – átesett munkavállalók – erre figyelmezteti a háromszéki munkaadókat a területi munkafelügyelőség.