VidékfejlesztésPénz az átmeneti időszakra

2021. január 26., kedd, Gazdakör

Adrian Oros mezőgazdasági miniszter múlt heti sajtótájékoztatóján beszélt a 2021–2022-ben (átmenetinek számító időszak) elkölthető uniós pénzek elosztásáról és a pályázati lehetőségekről. A két év alatt Románia az 1-es tengelynél (az unió garanciaalapjából jövő pénzek, melyeket az APIA-s kifizetésekre fordítanak) 3,8 milliárd eurót költhet el közvetlen kifizetésekre a mezőgazdászoknak, 2,8 milliárd eurót pedig a 2-es tengelynél, a vidékfejlesztési intézkedésekre.

A 2021 és 2027 közötti, hétéves uniós költségvetési időszakban Románia valószínűleg 20,5 milliárd eurót kap összesen, ebből 13,3 milliárd költhető a közvetlen kifizetésekre, 6,7–6,8 milliárd euró a vidékfejlesztési intézkedésekre, 363 millió euró pedig a piaci támogatásokra. Ez utóbbi ugyancsak az unió garanciaalapjából lesz fedezhető. Az Európai Tanács javaslata szerint uniós szinten 365 milliárd euró költhető a 2021 és 2027 közötti időszakban, ez 28,5 százaléka az unió teljes költségvetésének.

A miniszter bejelentése szerint ebben az évben befejezik az új nemzeti stratégiai terv kidolgozását– ez helyettesíti a vidékfejlesztési tervet –, amelyet az unióhoz kell majd előterjeszteni jóváhagyás végett. Ezzel párhuzamosan február végéig ki kell dolgozni a kétéves átmeneti időszakra érvényes programot, amely a tavaly végződött vidékfejlesztési program intézkedéseinek és kifizetéseinek folytatása lesz. Az uniónak az átmeneti időszakra bizonyos megkötései is vannak, a leosztott összeg 36 százaléka környezet- és klímaintézkedések kifizetésére fordítható. Így a két év alatt folytatódik az agrárkörnyezeti vállalások kifizetése, az ökogazdálkodási támogatások és a hátrányos gazdasági helyzetű gazdaságoknak (pl. a hegyvidéki zóna) juttatott támogatások kifizetése. Ezen vidékfejlesztési intézkedéseket a vidékfejlesztési alapból finanszírozzák, de a kifizetést nem a Vidéki Beruházásokat Kifizető Ügynökség végzi, hanem megegyezés alapján átruházták az APIA-ra.

A miniszter megerősítette, hogy marad a területalapú támogatás, fizetni fogják a gazdaság nagysága szerinti visszaosztott támogatást a kisgazdaságok (1 és 5 hektár közötti) esetében. Az 5 és 30 hektár közötti gazdaságoknál a támogatás nagyobb lesz, 48 euró/ha. Folytatódnak a környezeti és éghajlati közvetlen kifizetések (57,8 euró), valamint a fiatal gazdák plusztámogatása 60 hektárig. A hazai költségvetésből fedezett átmeneti támogatásokat is tovább fizetik az állattenyésztésben, megmarad a gázolaj-támogatás, a fokhagyma, a mangalica és báznai sertésfajták támogatási programja, a méhészeknél a de minimis támogatás, valamint folytatódik a paradicsom és egyéb zöldségek melegházi termesztésének programja. A minisztériumban fűszer- és gyógynövények termesztésének támogatására egy új programon is dolgoznak.

A pályázatoknál új hír, hogy a két év alatt a gazdaságok korszerűsítési intézkedését (4.1-es intézkedés a vidékfejlesztési programban) megosztják, ezután az állattenyésztők külön alapra fognak pályázni a gaz­daságuk fejlesztéséhez, valamint a farmon belüli feldolgozás kialakításához, hogy megvalósuljon a termelés és feldolgozás összefonódása. Egyelőre nem lehet tudni a pályázható keretet, a miniszter nyilatkozata szerint mindenképp jelentős összeget szánnak erre, értékéről a szakmai szervezetekkel közösen tárgyalnak a közeljövőben.

A miniszter felsorolta azon intézkedéseket is, ahol pályázható pénzt biztosítanak az átmeneti időszakban. Ezek: a gyümölcsösök létesítése, a gyümölcs feldolgozása és sajátos gépek vásárlása (4.1-es a intézkedés a vidékfejlesztési tervben), a gazdaságon kívüli feldolgozás támogatása (a 4.2-es intézkedés folytatása). Egyedül itt említett biztos összeget a miniszter: a pályázható összeg 150 millió euró lesz. Lesz pályázati kiírás a kis és a családi gazdaságok támogatásánál (a volt 6.3-as intézkedés), a fiatalok vidéken történő megtelepedésének támogatásánál (6.1-es intézkedés), valamint a vidéki szolgáltatások létrehozásának, illetve fejlesztésének támogatásánál (6.2-es és 6.4-es intézkedés). Ezenkívül kiírás lesz a 16.4-es (piaci szereplők partnerségi kapcsolatainak és a helyi piacok kialakításának támogatása) és a 17.1-es (támogatás a növényi kultúrák és állatok biztosítására kifizetett összeg részleges megtérítésére) intézkedésnél.

A megyei vidékfejlesztési hivatal információi szerint az első negyedévben nem lesz pályázati kiírás a fentebb említett intézkedéseknél, most folynak minisztériumi szinten a tárgyalások, és áprilissal kezdődően már várhatóak a kiírások.

 

Állami földet bérelhetnek a fiatalok

Adrian Oros miniszter azt is ismertette, hogy január 18-tól újraindult az a program, melynek részeként az állami földalapból adnak bérbe mezőgazdasági területeket fiataloknak. Bérlésre váró, szabad területek vannak Fehér, Gorj, Neamț, Szatmár, Temes, Teleor­man és Vâlcea megyében. Az igényléseket január 29-ig lehet benyújtani személyesen vagy az ügynökség e-mail-címére (agentia@domeniilestatului.ro) elküldve. Szükséges a típuskérés, mellékelni kell a személyazonossági másolatát, a mezőgazdasági szakképzést igazoló diploma másolatát és egy nyilatkozatot, miszerint az igénylőnek nem volt előzőleg területbérlési szerződése az ügynökséggel.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 532
szavazógép
2021-01-26: Gazdakör - Bokor Gábor:

Új vezető az agrárigazgatóság élén

Kozma Béla kapott ideiglenes, hat hónapra szóló megbízatást a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztériumtól a Kovászna Megyei Agrárigazgatóság vezetésére. Az intézmény vezetői széke több mint két hónapja üres, Könczei Csaba igazgató a decemberi parlamenti választáson képviselői tisztséget nyert, s mandátuma idejére felfüggesztette munkaviszonyát. Az igazgató hiánya nehezítette az intézmény működését, senkinek nem volt aláírási joga, gondok adódtak a de minimis típusú támogatások kifizetésével, az idei költségvetés elkészítésével, de más területeken is – mutatott rá Kozma Béla.
2021-01-26: Gazdakör - :

Szabad a kukorékolás!

Törvényi védelem alá került a vidéki zajok és szagok alkotta érzékszervi örökség, többek között a békabrekegés, a kakaskukorékolás, a tehéntrágya és a lócitrom szaga Franciaországban. A tehenek nyakában szóló kolompokat, a tücskök ciripelését, a traktorok kora reggeli zaját ugyanúgy Franciaország vidéki öröksége részévé nyilvánították.