Oltáskáosz

2021. január 26., kedd, Máról holnapra
Farkas Réka

Akadozva ugyan, de beindult a koronavírus elleni oltás kampánya, az egészségügyben dolgozók immunizálása után elérkezett a második szakasz, és akár azt is mondhatnánk, Románia a lehetőségekhez képest nem teljesít rosszul.

Mindenünnen csak úgy ömlik a sikerpropaganda, hogy hányan kapták meg, hányan iratkoztak fel, szakemberek és politikusok elhalmoznak az oltás jótékony hatásairól szóló értekezéseikkel, egyre gyakrabban halljuk, ez az egyetlen lehetőség, hogy visszatérhessünk régi, normális életünkhöz.

Mindez szép és jó, csakhogy úgy tűnik, egyelőre a szükségesnél jóval kevesebb a vakcina. Lassan, nehézkesen érkeznek az EU által koordinált szállítmányok, és a várólisták máris hónapokra nyúltak. Románia pedig mit tesz? Ahelyett, hogy szűkítené a kört és a valóban legveszélyeztetettebbeket, az időseket, betegeket igyekezne immunizálni, bővíti a listát. És tulajdonképpen – jó román módra – szélesre tárja a kapukat a korrupciónak. Hétről hétre újabb, sokszor meghatározhatatlan kategóriák kerülnek a jogosultak jegyzékébe, pedig oltóanyag továbbra is kevés érkezik, és lassan csak az nem furakodhat előre, aki nem akar, főként, ha az állam alkalmazásában áll.

Megkapták a védelmet jelentő injekciót a magas rangú hivatalnokok, és ez még rendjén van akkor is, ha többnyire fiatalok, középkorúak, nagy veszélynek nincsenek kitéve, de növelhetik a bizalmat az oltás iránt, az azonban már furcsa, hogy az állami intézmények majd minden alkalmazottja jogosult, nem csak azok, akik közönségszolgálattal foglalkoznak, sok emberrel kerülnek kapcsolatba, hisz világos szabályozás híján bárki lehet „kulcsfontosságú”, elég, ha a főnöke úgy akarja. Nem csak a közrendet felvigyázó rendőrök, de a katonák és diplomaták is beoltathatják magukat, soron kívüli lehetőséget kaptak a fiatal, életerős sportolók, miközben a halál igenis valós fenyegetettségében élő idős emberek, krónikus betegek nem kerülhetnek sorra a zsúfoltság miatt. Az észszerűség helyett ismét a lobbi érvényesült, a szakemberek által kiötlött sorrendet felborították a különböző érdekek, az eredmény pedig a teljes káosz.

Más országokban botrány robbant ki, mert soron kívül beoltottak hírességeket, befolyásos embereket, nálunk még az sem lesz, mert oly tágan értelmezhetővé vált a jogosultság, hogy belefér mindenki, aki valamiért „fontos”, akár azon az áron is, hogy védelem nélkül maradnak a leginkább rászorulók. Egyetlen remény, hogy újabb és újabb vakcinákat engedélyez az EU, több lesz az oltóanyag, gyorsulhat a folyamat. Mert hiába változnak kormányok, a román állam nem tudja levetkőzni beidegződéseit, hogy mindig vannak különbek, fontosabbak, elöljáróbbak, a többiekkel pedig lesz, ami lesz.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 512
szavazógép
2021-01-26: Gazdakör - :

Szabad a kukorékolás!

Törvényi védelem alá került a vidéki zajok és szagok alkotta érzékszervi örökség, többek között a békabrekegés, a kakaskukorékolás, a tehéntrágya és a lócitrom szaga Franciaországban. A tehenek nyakában szóló kolompokat, a tücskök ciripelését, a traktorok kora reggeli zaját ugyanúgy Franciaország vidéki öröksége részévé nyilvánították.
2021-01-26: Belföld - :

Új nyugdíj- és bértörvény kell

Módosítani készül a nyugdíjtörvényt és az egységes bértörvényt a kormány – jelentette be Florin Cîțu kormányfő, hangsúlyozva, hogy a kormánykoalíció a befizetésekkel arányos nyugdíjrendszert akar. A szeptemberben esedékes nyugdíjemelés attól függ, hogy sikerül-e addig elfogadni a törvénymódosítást, az idei költségvetést azonban a meglévő törvényekre építik fel – szögezte le.