Ludas Matyiék igazsága

2021. február 1., hétfő, Máról holnapra
Farcádi Botond

Csattanós választ kapott az Európai Bizottság, miután nemrég látványosan hátat fordított a kisebbségben élő nemzeti közösségeknek, lesöpörve az asztalról a Minority SafePack jogvédelmi csomagot: vasárnapra virradóra ugyanis a hetedik európai országban is összegyűlt a szükséges számú aláírás a Székely Nemzeti Tanács által indított, a nemzeti régiók védelmét, fejlesztését célzó európai polgári kezdeményezéshez.

Ugyan a két kezdeményezés más-más oldalról közelít közös problémáinkhoz – a Minority SafePack a kisebbségben élő nemzeti közösségek uniós szintű jogvédelmét célozta, az SZNT akciója a kohéziós politikákban juttatná érvényre a nemzeti régiók sajátos igényeit, ez által elsősorban gazdasági, fejlesztési hatásai lennének jelentősek, de tágabb értelemben tovább erősítheti a regionalista mozgalmakat –, számos olyan közös eleme van a két akciónak, melyek azok további sorsától függetlenül is óriási jelentőséggel bírnak.

A nemzeti régiókért indított európai polgári kezdeményezés története azért is érdekes, mert kicsit az amolyan Ludas Matyi-féle igazságosság szellemének diadala: a kicsik győzelme a nagyok fölött, a konokság, eltökéltség győzelme a kisebbségektől a csendben maradást elváró hatalmi arrogancia fölött. Az, hogy vasárnapra virradóra Spanyolországban is összegyűlt a szükséges számú aláírás, a nemzeti régiók védelmét célzó kezdeményezés harmadik jelentős sikere. A történet ugyanis azzal kezdődött, hogy az Európai Bizottság már a kezdetek kezdetén elutasította az európai polgári kezdeményezés bejegyzését. Hosszas pereskedés következett, az első győzelem pedig Luxemburgban született: az unió bírósága a kezdeményezőknek adott igazat a nagy Európai Bizottsággal szemben. A második hatalmas siker az volt, amikor tavaly májusban teljesült az európai polgári kezdeményezés napirendre tűzésének talán legfontosabb feltétele: példátlan Kárpát-medencei magyar összefogásnak köszönhetően összegyűlt a közösségi támogatás felmutatásához szükséges egymillió aláírás. Végül pedig a harmadik „rendet” akkor kapta az Európai Bizottság, amikor a támogatók területi megoszlásáról szóló kritérium is teljesült, és bebizonyosodott: nem egyetlen uniós tagállam egyetlen közösségének problémáiról szól a kezdeményezés, hanem általános problémát orvosolna.

Persze, a harc ezzel korántsem ért véget. A közösségünk belső összetartását erősítő legfontosabb üzenetet azonban már megfogalmaztuk: azt, hogy nem adjuk fel. Az Európai Bizottság, az Európai Parlament, az Európai Unió egész egyszerűen nem úszhatja meg, hogy foglalkozzon az Európában adott régiókban akár tömbben élő, egyes államokban a többségi nemzettől eltérő etnikumú, más kulturális, történelmi sajátosságokkal bíró közösségek gondjaival. Kinyílt egy kapu – fogalmazott a siker kapcsán Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács elnöke a szervezet tegnapi közleményében. Jó, ha tudomásul veszik végre Brüsszelben is: nincs az a zár, amely tartósan csukva tarthat egy kaput, ha sokan és kitartóan zörgetünk.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2021-02-01: Közélet - Nagy D. István:

Panasz a kirekesztő oltáskampány miatt (Mikó Imre jogvédelmi szolgálat)

Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordul a sepsiszentgyörgyi Mikó Imre Jogvédelmi Szolgálat, mert hátrányos megkülönböztetésnek tekintik, hogy a koronavírus legyőzése érdekében indított oltáskampány nem zajlik magyar nyelven is. A szolgálat képviselői továbbá kifogásolják, hogy az oltási központokban kitöltendő formanyomtatványok kizárólag román nyelvűek. Ezért a helyi hatóságokhoz, így a Kovászna megyei prefektúrához is megkereséssel fordulnak, arról kérve tájékoztatást, hogy történtek-e lépések a fordítások elkészítésére.
2021-02-01: Belföld - :

Kilencezernél kevesebb mintavétel

Az elmúlt huszonnégy órában elvégezett mintegy kilencezer mintavételből 1313 teszt eredménye bizonyult pozitívnak – közölte hétfőn a kommunikációs törzs, mely szerint kizárólag olyan személyekről van szó, akiknek korábban nem volt pozitív teszteredményük. Az új esetekkel Romániában 730 ezerre nőtt a járvány eleje óta igazolt fertőzöttek száma, miközben 675 767 fertőzöttet gyógyultnak nyilvánítottak. A legutóbbi jelentés óta 5801 PCR-tesztet illetve 3194 antigén gyorstesztet végeztek országszerte.