Várólistákat vezetnek be a koronavírus elleni oltás internetes előjegyzési portálján, a feliratkozókat pedig SMS-ben vagy e-mailben értesítik arról, hogy mikor kerülnek sorra az általuk kiválasztott oltóközpontban – jelentette be tegnapi sajtóértekezletén Valeriu Gheorghiță katonaorvos, az oltási kampány koordinátora.
Az egészségügyi dolgozók után a mostani második fázisban a 65 év felettieket, a krónikus betegeket és a kulcsfontosságú ágazatok dolgozóit oltják be, de a vakcinahiány miatt az utóbbiak korábban lefoglalt időpontjait átütemezték, az előjegyzési portálon pedig már hetek óta nem lehetett időpontot foglalni. A koordinátor elmondta: kénytelenek voltak az előjegyzéseket korlátozni, hogy biztosítani tudják a 65 év feletti és veszélyeztetett emberek oltását, valamint az emlékeztető vakcina beadását mindenki számára, aki az első adagot már megkapta. Mától azonban újra megnyitják az előjegyzési lehetőséget a második szakaszban oltásra jogosult valamennyi társadalmi csoport számára – ígérte.
Nem lehet választani
Romániába eddig csaknem 1 236 000 adag koronavírus elleni vakcina érkezett az EU-ban jóváhagyott oltóanyagokból. Bár az előjegyzés során a jelentkező nem választhatja ki, melyik gyártó vakcináját akarja megkapni, aki ragaszkodik valamelyikhez a három oltóanyag közül, elérheti célját. A módszert maga az oltáskampány vezetője magyarázta el. Gheorghiță rámutatott: a rendszer nem közli ugyan a jelentkezővel, hogy az általa kiválasztott oltóközpontban melyik vakcinát használják, de ezt ki lehet következtetni abból, hogy hány nappal később kell a második adag beadására jelentkezni. Romániában a Pfizer/BioNTech készítményéből 21 nappal, a Modernáéból 28 nappal, az AstraZeneacáéból pedig 56 nappal később adják be az „emlékeztető” oltást. Akinek fenntartásai vannak azzal a gyártóval szemben, amelynek a termékét az illető oltóközpontban használják, lemondhat az előjegyzésről, és másutt is próbálkozhat, persze fennáll a veszélye, hogy sehol sem talál már szabad időpontot – magyarázta a koordinátor.
Az AstraZeneca oltás
Valeriu Gheorghiţă tegnap úgy nyilatkozott, hogy a Romániába harmadikként érkező AstraZeneca által kifejlesztett oltás nagyon hatásos a COVID-19 súlyos formáival szemben. Gheorghiţă szerint az AstraZeneca vállalat által végzett kutatások alapján az ezzel a vakcinával beoltott emberek körében nem regisztráltak kórházi ellátást igénylő, súlyos megbetegedést. A tanulmányok szerint ugyanakkor az AstraZeneca oltása 67 százalékkal csökkenti a fertőzés továbbadásának kockázatát. Noha az oltás hatékonyságát a meglévő adatok alapján korábban 60 százalékosra becsülték, egy új szaktanulmány szerint ez a hatékonyság megközelítette a 80 százalékot azoknál a személyeknél, akik az első dózis után nyolc héttel megkapták a második adagot is. „Ilyen szempontból tehát a hatékonysági ráta megfelelő ahhoz, hogy ezt a típusú vakcinát határozottan ajánlani lehessen a 18–55 éves korosztálynak” – tette hozzá a szakember.
Mellékhatások
Valeriu Gheorghiţă arról is beszélt tegnap, hogy december 27-étől mostanáig 2489 olyan esetet jelentettek, amikor a COVID-19 elleni vakcina beadása mellékhatással járt. Ezek közül 530 helyi, 1959 pedig általános jellegű volt. Az ismert mellékhatások közé tartoznak a következők: fájdalomérzet, duzzanat vagy pír az oltás helyén, általános fáradtságérzet, láz és hidegrázás, fejfájás, izom- vagy ízületfájdalom. Az oltási mellékhatások előfordulási rátája 2,8 ezrelékre tehető a beoltottak körében, és egy személynél több reakció is előfordulhat – közölte még az oltáskampányt koordináló bizottság vezetője, hozzátéve, hogy a reakciókat két intézetnek lehet jelenteni: az Országos Közegészségügyi Intézetnek (INSP) és az országos gyógyszerészeti és orvostechnikai ügynökségnek.
Cukorbetegek is megkaphatják
A cukorbetegségben szenvedők is megkaphatják a Pfizer-BioNTech, a Moderna és az AstraZeneca gyártók koronavírus elleni vakcináját, függetlenül attól, hogy milyen típusú diabéteszük van – hangsúlyozta tegnapi közleményében az egészségügyi minisztérium. A szaktárca emlékeztetett, hogy az országos oltási terv értelmében a cukorbetegek a második szakaszban jogosultak a koronavírus elleni oltásra. Mivel a diabéteszben szenvedőknél súlyosabb tüneteket és szövődményeket okozhat a koronavírus, nagyon fontos, hogy megkapják az oltást.
A harmadik szakasz
A hatóságok becslése szerint a COVID-19 elleni oltáskampány harmadik szakasza áprilisban kezdődhet el, amennyiben az oltóanyagok a tervezett ütemben érkeznek az országba – tudósított továbbá Valeriu Gheorghiţă, a COVID-19 elleni oltáskampányt koordináló bizottság vezetője. A katonaorvos közölte: a hatóságok nagy figyelmet fordítanak annak az alapelvnek a tiszteletben tartására, hogy az immunizálási kapacitás 75 százaléka a veszélyeztetett lakossági rétegnek legyen fenntartva (krónikus betegeknek, időseknek), és 25 százaléka azoknak, akik kulcsfontosságú területeken dolgoznak. Az oltáskampány vezetője arról is beszámolt, hogy a harmadik fázisban 750 központ irányításával 1760 ponton végzik majd a lakosság immunizálását, és naponta több mint százezer ember beoltására lesz kapacitás.