A benzinszintjelző kétségtelenül az egyik legfontosabb alkatrésze a robogónak annak érdekében, hogy kényelmesen és nyugodtan motorozhassunk kedvünkre. Többek között ezért is célszerű közelebbről megismerni a működési elvét.
A cikkben meg fogjuk mutatni a modern benzinszintjelzők három leginkább jellemző típusát. Megmutatjuk, min múlik leginkább a benzinszintjelző technikai kivitelezése, hogy segíti elő a benzinszint figyelemmel követését, és mire érdemes kiemelten odafigyelni a rendszeres használata kapcsán.
Mitől függhet leginkább, hogy a robogóban melyik típusú benzinszintjelző működik?
Fontos tudni, hogy a manapság beszerezhető robogók esetében jellemzően többféle benzinszintjelző alkalmazása is bevett gyakorlatnak számít. Hogy épp mikor melyik kerül beépítésre, az leginkább a tank formájának, típusának és elhelyezkedésének függvényében alakul.
Persze ha jobban belegondolunk, akkor ebben nincs is semmi meglepő. Elvégre a tervezők pontosan tudják, hogy a benzinszintjelzőnek technikai értelemben véve igencsak idomulnia kell a tankhoz. Ezzel biztosítható ugyanis, hogy az üzemanyag szintjének a folyamatos monitorozása hibátlanul megvalósul.
A benzinszintjelzők különféle típusai és azok működése
Legtöbbször azt a megoldást szokás alkalmazni, amikor a tank az ülés mögött kap helyet, a betöltőnyílás pedig a motor testén kívül van, méghozzá egy tanksapkával elfedve. Ilyenkor a sapka végére egy speciális tengelyt szokás illeszteni, rajta egy külön erre a célra kidolgozott úszóval.
Az úszó emelkedésének vagy süllyedésének a függvényében monitorozható az üzemanyagszint változása, a rajta megtalálható érintkező pedig segít ezt megjeleníteni a műszerfalon. Hasonló elven működik az üzemanyagszint-jelző a lentebb elhelyezkedő tankokban is. Mindössze annyi a változás, hogy a tank formájához idomulva az úszó alakja is más.
A harmadik jellemző opció egyébként az olasz robogók kapcsán említendő meg. Itt a benzinszintjelző inkább egy zárt henger, az alján egy pici nyílással a benzin beáramlásához. Itt is akad egy olyan precíz érzékelő, ami a tankban kapott jelet segít továbbítani a műszerfalhoz.
Bónusz tipp, hogy a benzinszintjelzők segítsék a nyugodt és zavartalan motorozásunkat
Amellett, hogy nyugodt szívvel hagyatkozunk az üzemanyagszint-jelző és a műszerfal által közvetített adatokra, nekünk sem árt folyamatos jelleggel nyomon követni a tankolások között megtett kilométerek hosszát.
Vagyis próbáljuk meg észben tartani, hogy mikor tankoltunk utoljára, illetve mennyit. Ha ez sikerül, akkor még a kijelző esetleges hibája ellenére sem kerülhetünk igazából bajba. Vagyis nem kell olyan nemkívánatos élményektől tartanunk, hogy pont valahol a semmi közepén fogyunk ki az üzemanyagból. (X)