A Kolcza-tanya története a mi történetünk is

2021. február 15., hétfő, Közélet

G. Szabó Ferenc A gidófalvi Kolcza-tanya könyve révén újabb hely- és családtörténeti kiadvánnyal gazdagodott Háromszék. A Csíkszeredában a Tipographic Nyomdában kiadott szép kivitelezésű könyv alig százoldalas, de így is eléri célját: a Zalánból származó és Gidófalván megtelepedett családról származó adatok összegyűjtése és sajtó alá rendezése által a XIX. és XX. század magyar és erdélyi történetének jó karéját ismerhetjük meg.

Kolcza István, az Erdélyi Magyar Szövetség sepsiszentgyörgyi listáján mandátumot nyert tanácstag a Demokrácia Központnál csütörtök délután tartott bemutatón elmondta: 2013-ban kérte fel Kocs János családfakutatót, hogy segítse azonosítani felmenőit, majd ő maga az Arcanum segítségével a korabeli újságokban kereste elődei nyomát. Az adatoknak hasznát látta, amikor a családi vagyon visszaigénylése miatt számtalan apró részletet kellett tisztázni – a gidófalvi önkormányzat folyamatosan gáncsolta a juss visszaszerzését, a névrokonok igyekeztek magukat jogos örökösnek feltüntetni –, de hajtotta a kíváncsiság is. Mert nem mindenki­nek van olyan dédapja, mint neki Kolcza Sándor személyében, aki hatvan holdon gazdálkodva lovat, ökröt, disznót, tehenet nevelt, közben gazdasági előadóként előadásokat tartott a környező falvakban, állatai díjakat nyertek, azokról pedig újságok számoltak be, majd 1916-ban szakaszvezetőként kitűnő szolgálataiért ezüst vitézségi éremben részesült. A földbirtokos életének árnyoldalát, az 1917-ben kocsmai összetűzésben elkövetett emberölés történetét sem titkolja és szépíti a kötetet összeállító G. Szabó Ferenc: törvényszéki okiratokkal és újságcikkek által idézi fel az egyévnyi börtönhöz, illetve sokáig elhúzodó kártérítési perekhez vezető esetet.

És a kötet arról is beszél, hogy az államosítás révén a Kolczák mit és mennyit veszítettek, valamint felvillantja a családtól elvett vagyon visszaszerzésére tett erőfeszítéseit is.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 484
szavazógép
2021-02-15: Máról holnapra - Mózes László:

Az oroszlánbarlang előtt

Kemény dióba harapott az RMDSZ, amikor beszállt a prefektusi tisztségekért vívott küzdelembe. A szövetség igénye természetesen jogos, hogy az erdélyi megyékben állíthasson jelölteket e tisztségre, s az is jó, hogy végre rögzítették, politikai tisztségről van szó.
2021-02-15: Közélet - Fekete Réka:

Utat tör a táncfilm

A táncfilm kategóriában Melles Endre, a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes tánckarvezetője alkotói díjat, az általa koreografált, az együttes férfikara által 2018-ban bemutatott Ritka című produkció online változathoz igazított legényes tánca együttesi nívódíjat kapott a február első hétvégén online módban megrendezett 29. Zalai Kamaratánc Fesztiválon.