Fölösleges reggel nyolctól a járóbeteg-rendelő bejáratánál várakoznia annak, akinek tíz órától van időpontja egy szakorvoshoz, mert úgysem kerülhet sorra annál hamarabb, mint ahogy az előjegyzése szól – szögezi le András-Nagy Róbert, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere. Az intézményvezetőt azért kérdeztük a szakrendelők jelenlegi működéséről, mert reggelente tömegesen állnak a járóbeteg-rendelő előtt, s többen panaszkodnak, hogy nem engedik be őket az épületbe.
Hétfőn egy páciens azzal kereste fel szerkesztőségünket, hogy bár pontos időben érkezett, az ajtóig sem jutott el, mert húsz-harminc ember állta útját, akik egy részének jóval később kellett volna jönnie, és mivel nem hitték, hogy neki most van időpontja, nem engedték előbbre. Kész tortúra volt, amíg bejutott – mondotta.
Kérdésünkre András-Nagy Róbert elmondta, a járványügyi korlátozások nem teszik lehetővé, hogy egyszerre annál többen tartózkodjanak az épületben, mint ahány páciensnek az előjegyzési időpontban, illetve azelőtt tíz-tizenöt perccel bent szabad lennie, ezért kell kint várakozniuk fél órát, órát azoknak, akik jóval előbb érkeznek. Korábban előfordult, hogy a páciens pontosan érkezett, mégis kellett várnia, mert az orvos késett, ugyanis az osztályon végzett munkája nem tette lehetővé, hogy időben érkezzék a szakorvosi rendelőbe. De ez jelenleg nagyon ritkán történik meg, mert a járvány miatt csak a nagyon indokolt eseteket utalják be, tehát jóval kevesebb a bent fekvő beteg – részletezte a menedzser.
Előfordulnak hosszabban elhúzódó vizsgálatok, műtétek, vagy éppen egy másik osztályon kell segédkeznie az orvosnak, ilyenkor valóban késhet a járóbeteg-rendelőből, de ilyen a medicina, sok minden befolyásolja, mennyi ideig tart egy beteg ellátása – hangsúlyozta András-Nagy Róbert. Ha ellenben mindenki betartaná az előjegyzési időpontját, nem kellene várakozni, vagy rendkívüli esetben is nagyon keveset – mondotta.