A dálnoki búvártónál folytatott tevékenységekhez köthető Víz Alatti Kutatások Központja Egyesület negyedik alkalommal nyert támogatást halmozottan sérült gyermekek víz alatti terápiájára az évente meghirdetett MOL Gyermekgyógyító Program pályázatán. Idén a hetvenhét pályázóból a MOL és a Közösségért Alapítvány tizennyolc nyertes civil szervezetet támogat, amelyek emocionális és művészetterápiás foglalkozásokat szerveznek, valamint pszichoszociális beavatkozásokat valósítanak meg.
Szabó Jenő szakbúvár, a dálnoki Víz Alatti Kutatások Központja vezetője lapunk érdeklődésére elmondta: idén júliusban és augusztusban kilenc héten át tartanak foglalkozásokat halmozottan sérült gyermekek számára. Négy csoportban fognak dolgozni öt-öt gyermekkel két külön napon délelőtt és délután, a húsz gyermek szüleit is bevonják a programba. A felmérésben, a válogatásban és a foglalkozásokban a sepsiszentgyörgyi Speciális Iskola pedagógusai segítenek, a program gyakorlati megvalósítására a dálnoki búvártónál kerül sor. Az öt kádat, ami a tulajdonképpeni terápiás műhelye egyenként egy-egy gyermeknek, a víz tetejére helyezik, a tóban zene szól, és onnan hang átáramlik a kád speciális anyagból készült falán keresztül a kád vizébe – magyarázta Szabó Jenő. A programban alkalmazott módszer a TUSMA-technológia, amelyben hidroterápiás elemeket ötvöznek zeneterápiával és vizualizációs gyakorlatokkal. A szülőkkel stresszoldó gyakorlatokat végeznek, majd a gyermekek szüleikkel együtt etetik a halakat, ezzel a közös foglalkozással ér véget a családi terápiás program – mondotta.
A MOL Gyermekgyógyító Program tizenkét éve működik, ez idő alatt 227 pályázat nyert több mint 4 millió lej támogatást közel 13 ezer gyermek és serdülő terápiás foglalkozásaira. Idén a 400 ezer lejes támogatási alapból 773-an részesülnek fejlesztő tevékenységekben.