Munkában túlpörögve

2021. február 18., csütörtök, Család

A munka és magánélet egyensúlyának felborulása az egészségünket is károsíthatja. Az egyensúlyállapot az, amikor valaki elkötelezett a munkája és a magánélete iránt, és elégedett munkahelyi és családi szerepével is. Amikor azonban az egyénnek küzdenie kell ennek fenntartásáért, és hogy megfeleljen a követelményeknek a munkahelyen és családi életben egyaránt, felborulhat az egyensúly.

Ha az utóbbi időben ez a téma gyakrabban foglalkoztat, mint azelőtt, ha nem érezzük jól magunkat a bőrünkben, ha hiányzik a régi lendület, és időnként elveszítjük az irányítást, érdemes átnézni a határidőnaplónkat, mert vélhetően túlpörgetjük magunkat.

Ennek több jele is lehet, ezért a felismerés és a javítás érdekében érdemes egy belső „átvilágító programot” végigfuttatni az életünkön.

A túlhajszoltság egyik biztos jele, amikor elveszik a munkavégzés jó hangulata, amikor már ingerlékenyek, kötekedők vagy túlérzékenyek vagyunk.

A stresszre vagy a túlpörgésre adott reakcióink személyfüggők: egyesek azonnal visszavágnak, pattannak és csatába indulnak, mások meg inkább visszahúzódnak és elérzékenyülnek.

Ilyenkor segíthet pár mély lélegzetvétel. Érdemes elszámolni tízig-húszig, aztán ha már egy kicsit megnyugodtunk, megéri a problémát egy más nézőpontba helyezni, kilépni az adott helyzetből, akár egy csendes belső imádság erejéig.

A koncentrálás zavarai is jelzik, ha baj van. Egy túlzsúfolt napirend a jelen pillanat meg­élését akadályozhatja, főleg, ha állandóan azon jár az eszünk, amit még el kell intéznünk, le kell zárnunk, el kell küldenünk, meg kell beszélnünk.

Ha úgy érezzük, hogy össz­pontosítanunk kell, hasznos lehet, ha lenémítjuk az okoskészülékeinket, kikapcsoljuk az értesítéseinket, felugró ablakainkat, és próbálunk teljes elménkkel, minden erőnkkel az adott feladatra figyelni.

Az agyunknak és a lelkünknek szüksége van csendes időkre – az alvási időn túl is. Ha túlságosan szoros az időbeosztásunk, az rövid időn belül szorongással, depresszióval vagy kontrolálatlan érzelmi viharokkal járhat.

Legyenek a munkanapjainknak olyan időszakai, amikor néhány percig „nem csinálunk semmit”. Ilyenkor nem akarunk, nem tervezünk, nem görcsölünk, hanem engedjük, hogy szeressen az Isten.

A túlfeszített munkahelyi tempó, a túlterheltség korunk betegsége, és ma is szedi az áldozatait: olyan férfiakat és nőket, akik nem tudtak, nem mertek időben megállni, életmódot változtatni. A gyermekeiket sem tudták már felnevelni, útnak indítani, és meglopottan, idő előtt távoztak az élők sorából.

Amikor túlhajszoljuk magunkat, akkor „istenesdit” játszunk. Azt képzeljük, hogy minden tőlünk függ, hogy a világ összedől, ha mi nem tartjuk forgásban. Pedig ez egyszerűen nem igaz!

A pörgéseinkben nagy szerepet játszanak mások elvárásai, de ha azok szerint élünk, csak újabb „kell”-eket halmozunk magunkra. Azt mondjuk magunknak, hogy „Több órát kellene dolgozzak!”, „El kellene mennem erre a kurzusra!” vagy „Önkéntesnek kellene jelentkeznem erre a fel­adatra!” És mindezt úgy, hogy senki sem tart fegyvert a fejünkhöz: a túlhajszolás a mi döntésünk! Mi döntjük el, hogy bevállaljuk-e a pluszmunkát vagy sem.

A mi Teremtőnk sem úgy tervezett, alkotott, hogy folyamatosan mozogjunk, tevékenykedjünk, és közben teljesen lemerüljünk, hanem időnként arra hív, hogy pihenjünk meg az Ő szeretetében.

Ezért, ha úgy érzed, hogy annyi a munkád, hogy nem tudsz mindent elvégezni, akkor érdemes felülvizsgálni, hogy annyit vállaltál-e, mint amennyit Isten feladatul szánt neked.

Kertész Tibor,
a Gyulafehérvári Főegyházmegye családpasztorációs központjának munkatársa

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2021-02-18: Magazin - :

Párizsban díjazták a Habot (Tarolt a magyar romantikus komédia)

Párizsban öt díjjal jutalmazta a nemzetközi filmfesztivál zsűrije a Hab című romantikus vígjátékot, a londoni Love Story Fesztiválon pedig a legjobb játékfilm díját kapta meg Lakos Nóra első mozifilmje.
2021-02-18: Család - :

Látássérültek anyanyelvű oktatásáért

Közösségi adománygyűjtő kampányt indított február 3-án az Erdélyi Magyar Látássérültekért Egyesület (#EMLE), mely több mint százéves problémát igyekszik megoldani: az anyanyelvi, speciális oktatás újraindítását vak és gyengén látó gyerekek és fiatalok számára. Ezzel párhuzamosan eddig nem létezett segítő-támogató szakszolgáltatást is igyekeznek meghonosítani: a felnőtt elemi rehabilitációt – adja hírül szerkesztőségünknek címzett levelében Máté Zsolt, az egyesület alelnöke.