A vasárnap délelőtt – hétfő délelőtti időszakban mindössze 12 217 tesztet végeztek országszerte, ezeknek egynegyede pozitív eredményt adott. A 2972 új esettel mostanára 862 681-re emelkedett az ez idáig koronavírussal megfertőződöttek száma, a gyógyultaké pedig 787 392-re.
Háromszékről az elmúlt huszonnégy órában nem jelentettek új esetet, Kovászna megye fertőzöttségi mutatója 1,07 ezrelék. Magas fertőzöttségi szintet jelentettek Temes (5,33 ezrelék), Ilfov (4,53 ezrelék), Brassó (3,69 ezrelék), Kolozs (3,36 ezrelék) megyékből, illetve Bukarestből (3,88 ezrelék). Hunyad és Szilágy megye visszalépett a sárga zónába, a zöld zónában 18 megye található, a legalacsonyabb fertőzöttségi arányt Hargita (0,80 ezrelék), Buzău (0,84 ezrelék) és Suceava (0,91 ezrelék) megyében jegyezték.
Az stratégiai kommunikációs törzs tegnapi jelentése 82 újabb áldozatról tájékoztat (majdnem kétszer annyiról, mint előző nap), Háromszékről nem jelentettek halálesetet. Kórházban mintegy négyszázzal több beteget ápolnak, mint egy nappal korábban, a súlyos eseteké valamelyest mérséklődött, 1232-ről 1225-re. Az ország legtöbb megyéjében nincs már hely az intenzív osztályokon a koronavírusos betegek számára.
Az Országos Közegészségügyi Intézet tájékoztatása szerint az ország megyéinek 62 százalékában jelen van már a koronavírus B.1.1.7 jelű, brit változata, és nagy a valószínűsége annak, hogy rövidesen az ország egész területére kiterjed. A közlemény értelmében a koronavírus „aggodalmat keltő” három változatának, azaz a brit, a dél-afrikai és a brazil mutációnak a kimutatása szekvenálással történik, március 14-éig 849 vírusszekvenálás eredményeként 385 esetben mutatták ki a három változat valamelyikét: 381 esetben a brit, két esetben a dél-afrikai, két esetben a brazil mutációt azonosították. Ugyanakkor tíz halálesetet jegyeztek az ezekkel a vírusváltozatokkal megfertőződött betegek körében, közülük egyet Kovászna megyéből.
Alexandru Rafila mikrobiológus eközben annak a véleményének adott hangot: el kell érni oda, hogy naponta százezer ember kapja meg a koronavírus elleni védőoltást Romániában, csak így lehet remény arra, hogy szeptember végére visszatérjen az életünk a normális kerékvágásba. A Szociáldemokrata Párt képviselője szerint Románia az Európai Unióban a harmadik helyről a 19-ikre csúszott vissza, ami a lakosságarányos átoltottságot illeti, és ezért az egészségügyi minisztériumot hibáztatta.
Hazai oltóközpontokban tegnapig 1 487 183-an kaptak védőoltást, közülük 764 226-an az első adagot, 722 957-en pedig a második dózist is megkapták.
Fennakadásokkal kezdődött a harmadik szakasz
Megnyitották tegnap a teljes felnőtt lakosság előtt a koronavírus elleni oltáskampány előjegyzési portálját, ezzel megkezdődött a kampány harmadik szakasza. A rendszerben kisebb fennakadásokat okozott a jelentkezők rohama, a honlapot működtető Különleges Távközlési Szolgálat azonban cáfolta, hogy elérhetetlenné vált volna az előjegyzési portál: közleményük szerint már az első három órában több mint 41 ezren foglaltak időpontot a szabad helyek közül, és több mint százezren iratkoztak fel várólistára. Délután négy óráig az ország megyéinek több mint felében elfogytak a szabad időpontok, Bukarestben pedig már több mint 60 ezren szerepeltek az oltóközpontok várólistáin. A hadsereg oltóközpontjait továbbra sem tették elérhetővé az előjegyzési portálon a civilek előtt annak ellenére, hogy Nicolae Ciucă védelmi miniszter pénteken azt ígérte: hétfőtől bárki foglalhat időpontot a katonák és családtagjaik számára létesített zárt hálózatban.