A szabadság színeváltozásai

2021. március 16., kedd, Közélet

Ez a címe a Székely Nemzeti Múzeum március 15-e tiszteletére szervezett legújabb tárlatának, melyet az intézmény ideiglenes kiállítóhelyén, a sepsiszentgyörgyi Lábas Házban tekinthetnek meg az érdeklődők. A járványügyi létszámkorlátozás miatt a kiállításmegnyitót a nagyközönség csak a múzeum Facebook-oldalán követhette figyelemmel tegnap délután.

  • Albert Levente felvétele
    Albert Levente felvétele

Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója elöljáróban arról beszélt, hogy a jelen kiállítás tulajdonképpen egy erődemonstráció a múzeum részéről, ugyanis amíg a saját épületüket felújítják, nem tétlenkednek, hanem a Lábas Házban állítanak ki, és igyekeznek bemutatni olyan tárgyegyütteseiket, amelyek az utóbbi időben nem voltak bemutatva, vagy amelyek jelentős gyarapodáson mentek át. Ilyen a képzőművészeti gyűjteményük is. Külön kiemelte Miklóssy Gábor neves erdélyi képzőművész munkáit, akinek Gábor Áron című kompozíciója egy aukción „került a látószögükbe”, rögtön elindult az egyeztetés, és végül nemcsak ezt, hanem két másik Miklóssy-képet is sikerült szerezniük. Elmondta azt is, hogy ezzel a március 15-re időzített bemutatóval egy időben Kecskeméten szervezték meg a Gábor Áron ágyúja köré szerkesztett, saját anyagukból készült kiállítást, mely már a harmadik helyszínen kerül bemutatásra. Végezetül köszönetet mondott a fenntartóknak, akik áldoznak arra, hogy fontos erdélyi műtárgyak ne kerüljenek külföldre.

A házigazda után Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke köszöntötte az élőben és online érdeklődő közönséget, hangsúlyozván, hogy számára nemcsak a 253 kilométer megyei út, 80 híd, sürgősségi kórház és más intézmények jelentik a megye vagyonát, hanem a Székely Nemzeti Múzeum, más galériák, a Lábas Ház vagy a város által fenntartott Erdélyi Művészeti Központ is, melyek nemcsak ingatlanok, hanem szellemi és kulturális intézmények, műhelyek. Valójában ez jelenti a megye szellemi, kulturális erőterét, azt, ami minket, háromszékieket, székelyföldieket jellemez, mássá tesz. A történelmi tudat ismerete, megélése már csak egy ráadás mindehhez – fogalmazott.

A tárlatot Bordás Beáta művészettörténész méltatta, aki „hazajött Kolozsvárról, és vállalta, hogy ezen az ünnepi momentumon eligazítást ad a kiállított művekről”. A szabadságharc fontosabb alakjait és eseményeit felidéző tematikus kiállítás közel húsz képzőművészeti alkotást vonultat fel a 19. században készült művektől a kortárs munkákig. Ezeket ugyanennyi korabeli tárgy, jórészt fegyverek és két kisfilm egészíti ki, utóbbiak Gábor Áron életútját, illetve az ágyúöntés folyamatát ismertetik. A szakember is hangsúlyozta, hogy a tárlat a szabadságharcra való emlékezés mellett egy másik kultúrpolitikai vonatkozással is bír: a múzeum ebben az ünnepélyesebb formában tárja a közönség elé a nemrég vásárolt Miklóssy Gábor-festményt, mellyel kapcsolatosan kijelentette: „a Székely Nemzeti Múzeum évek óta tartó gyűjteménybővítési gyakorlata ritkaságszámba megy a romániai múzeumi életben.” A nagyváradi születésű Miklóssy Gábor (1912–1998) festőművész és alkotásainak rövid bemutatása mellett a többi kiállított művészt is méltatta Bordás Beáta. Olyan híres alkotók munkái is helyet kaptak a Lábas Ház kiállítóterében, mint Gyárfás Jenő, Cseh Gusztáv, Varga Nándor Lajos, Szopos Sándor, Gergely István vagy Somogyi Győző. A képzőművészeti alkotásokat a történelmi gyűjtemény válogatott, külföldi kiállításon jelenleg nem szereplő darabjai egészítik ki.

A megnyitó hangulatát a Székely Virtus Hagyományőrző Egyesület tagjai fokozták, az alkalomhoz illő zenét pedig Császár Katalin és tanítványai, Máthé Izabella és Huszár Kincső szolgáltatták.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2021-03-16: Világfigyelő - :

Vajdasági ünnep

Az utóbbi egy év rámutatott arra, hogy a 21. században nem lehet politikai vezető, aki válsághelyzetet nem tud megoldani, aki képtelen a közösségét sújtó váratlan helyzetekkel megbirkózni – hangsúlyozta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke tegnap Szabadkán az 1848/1849-es forradalom és szabadságharc 173. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségen.
2021-03-16: A múlt hét - Kuti János:

Harc a kisebbségi jogokért

Beismerem, hogy szeretek átfutni a híreken, egy címnek sokszor csak az elejére pillantok, csak beleolvasok egy szövegbe, ezért bizony megtörténik, hogy valamit félreolvasok vagy nem figyelek fel kellőképpen egy eseményre.