Megérkezett tegnap délelőtt a kézdivásárhelyi 1. számú ipari park egyik csarnoka elé a majdani tejfeldolgozó üzem első berendezése. A szállítmány pénteken egy húsztonnás bérelt kocsival indult el Olaszországból.
A berendezést Meszesi Nándor, a Rigó Jancsi Cukrászüzem tulajdonosa, a Kézdi Lacto Coop Szövetkezet egyik részvényese és Bokor Éva, a szövetkezet ügyvezető igazgatója fogadta. Az első szállítmányban a gőzredukciós egység, a csavar levegő kompresszor, a hűtőtorony és különböző kisebb alkatrészek érkeztek meg Kézdivásárhelyre, ami a 150 ezer eurós összköltséggel beszerzett eszközpark öt százalékát jelenti. A jövő hónaptól kezdődően további kilenc-tíz szállítmány fog érkezni.
Fejér László Ödön szenátor elmondása szerint örül annak, hogy hat év után az akkori álom kezd valósággá válni, hiszen az első szállítmány már itt is van Kézdivásárhelyen. A tervek szerint júliusig a teljes felszerelésnek meg kell érkeznie ahhoz, hogy októberben beinduljon a termelés. „Felső-Háromszék megérdemli, hogy egy olyan korszerű tejüzeme legyen, amely igazából a gazdák érdekeit fogja szolgálni” – összegezett a honatya.
Mint már arról hírt adtunk, a Kézdi Lacto Coop Szövetkezetnek sikerült megnyernie egy európai uniós pályázatot saját tejfeldolgozó létesítésére, amelynek kapuján a remények szerint 2021 őszén gördülhet ki az első autó, tele Kézdivásárhelyen gyártott tejtermékkel. A tejfeldolgozó üzem hárommillió euróba kerül, ebből 2,2 millió euró az EU-s pályázati pénz, a többi pedig a szövetkezet saját tőkéje, illetve a Pro Economica Alapítványtól megnyert összeg. A kezdeményezők emlékeztettek, amikor hat esztendővel ezelőtt, 2015. október 29-én kilenc alapító taggal létrehozták a tejszövetkezetet, nagyon kevesen hittek a sikerben, de tudták, hogy más választásuk nincs, a tejjel kezdeniük kell valamit. Partnerkapcsolatokat alakítottak ki, szövetségeseket kerestek és átsegítették egymást a nehezebb időszakokon. Egy dédelgetett célt tűztek maguk elé: mihamarabb elérni, hogy ne Hargita megyében – Székelykeresztúron és Csíkszépvizen – gyártsák termékeiket, hanem Kézdivásárhelyen egy saját tejfeldolgozó üzemben, ahol tejet, tejszínt és vajat fognak fő termékként előállítani.