Összefogás a tisztább Oltért

2021. március 31., szerda, Közélet

Közel harminc Hargita és Kovászna megyei település lakóinak mozgósításával kívánja megtakarítani az Olt folyót annak forrásától kezdve a Háromszéki Közösség Alapítvány (HKA) a Mai Mult Verde fővárosi környezetvédelmi szervezettel partnerségben. Az átfogó takarítás a Tiszta vízzel országos program keretében valósul meg, célja, hogy minél kevesebb műanyag hulladék kerüljön a hazai folyókba.  

  • Fotó: Albert Levente
    Fotó: Albert Levente

Az Olt folyót célzó projektnek kettős célja van, egyrészt a vízfelület és part menti területek kitakarítása, valamint a tisztaság fenntartása és megőrzése – vázolta a terveket ismertető hétfői sajtótájékoztatón Bereczki Kinga. A HKA ügyvezetője rámutatott, az az elképzelésük, hogy augusztusban egy előre kijelölt napon, azonos forgatókönyv szerint gyűjtsék össze a hulladékot a folyón, a forrásvidéktől kezdve 29 Hargita megyei és háromszéki településen át. Ennek érdekében felveszik a kapcsolatot az önkormányzatokkal, hogy azok is bekapcsolódhassanak az akcióba, illetve mozgósítsák a lakosságot, ugyanakkor az illetékes intézményekkel együttműködve beazonosítják azokat a kritikus területeket az Olt mentén, ahol nagyobb mennyiségben halmozódott fel szemét az előző években. Ezen pontok ellenőrzését és védelmét térfigyelő kamerák telepítése és működtetése révén kívánják megvalósítani – hangzott el. Berecki Kinga arra kérte a háromszékieket, amennyiben tudomásuk van ilyen illegális hulladéklerakó helyekről az Olt mentén, vegyék fel a kapcsolatot a közösség alapítvánnyal, hogy azokat beazonosítsák és később felügyelhessék.

Az átfogó takarítás Háromszéken 11 települést – Illyefalva, Kilyén, Sepsiszentgyörgy, Gidófalva, Étfalvazoltán, Bodok, Oltszem, Málnás, Málnásfürdő, Mikóújfalu, Sepsibükszád térségét – érinti, de a szervezők tájékoztatása szerint bárki bekapcsolódhat a nagyszabású környezetvédelmi megmozdulásba. Jelentkezni a hka@hka.ro címen valamint a 0744 167 500-as telefonszámon lehet, és ezeken az elérhetőségeken lehet tájékoztatni a szervezőket a folyó mentén fellelhető illegális hulladéklerakókról is.  

Sándor László, a megyei vízügyi hivatal főmérnöke szerint ilyen nagyszabású takarítás nem zajlott még az Olt mentén eddig, kisebb akciókat azonban rendszeresen szerveznek. Mint elmondta, a folyómeder közelében lévő területek igen szennyezettek, s van még néhány olyan térség a megyében, ahol a víz közelében felgyűlt hulladék bizony gondot okoz.  

Marta Popescu, a Tiszta vízzel program koordinátora a sajtótájékoztatón jelezte, naponta 4,2 tonna műanyag hulladék jut a Dunából a Fekete tengerbe, ezért hirdették meg a folyó megtisztítását célzó programot, melyet időközben más, a Dunába ömlő folyókra is kiterjesztettek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1235
szavazógép
2021-03-31: Közélet - Iochom István:

Mesés Székelyföld a Vigadóban

Hétfő este kisszámú érdeklődő jelenlétében mutatták be a kézdivásárhelyi Vigadó emeleti kiállítási termében a Mesés Székelyföld két utolsó, negyedik és ötödik kötetét, mely Háromszéket, valamint Maros- és Aranyosszéket ismerteti. Akárcsak az előző három kötet esetében, ezúttal is két gyermek, Zolika és Annácska utazásaikba kapcsolódhat be az olvasó, az ő szemszögükből megírt útirajz azonban szülőknek és nagyszülőknek is kitűnő lehetőséget kínál a történelmi székely székek megismerésére.
2021-03-31: Közélet - Hecser László:

Magyar betegnek magyar orvos

Azon magyar közösségek számára, akik az elcsatolt területeken, de nem tömbben élnek, meglehetősen nehéz olyan egészségügyi szakembert találniuk, akivel könnyen megértetnék magukat, és részletesen feltárhatnák panaszaikat. A gond megoldását fiatal csapat vette a kezébe, és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával létrehozta és működteti a Segitseg.ma honlapot. A novembertől egyre bővülő adatbázisukban már közel kétszáz Erdélyben, Felvidéken, Vajdaságban és Kárpátalján élő orvost, pszichológust, gyógypedagógust, mentálhigiénés szakembert lehet megtalálni.