Több olvasónk jelezte, hogy többször láttak medvét a Sugásfürdőre vezető út mentén. Egy sportoló a 112-es sürgősségi hívószámon is riasztott a medvével való találkozás miatt. Ezt követően az illetékes hatóságok áthelyezési jóváhagyást kértek és kaptak, ám a vadászok egyelőre nem találják a költözésre ítélt medvét.
A Kovászna Megyei Sporthorgászok és Vadászok Egyesületének igazgatója, Rétyi Csaba érdeklődésünkre elmondta: valóban, mintegy két hete megkapták az áthelyezési engedélyt, azóta lesik a sugásfürdői út mentén látott bocsos medvét, de az nem jelent meg újból a jelzett helyen – a 6-os kilométernél, ahol kiránduló asztalok is vannak, felfelé menet a baloldalon.
Máshol viszont bőven van medve, szinte naponta kapnak hívást, hogy háziállatot, juhot, tehenet, lovat ölt, sebesített meg a nagyvad. Kimennek a helyszínre, de egyebet nem tehetnek, mint hogy jelen vannak a kárfelmérésnél. Előpatakon nemrég emberáldozata is volt a medve támadásának, szerencsére nem halálos kimenetelű, a medve rohamát a „préda” megúszta kórházi kezeléssel.
„Oda jutottunk, hogy az ember élete nem ér fel a medvéével. Ha lövésekkel riasztunk, nem azt nézik, hogy esetleg emberi életet vagy jószágot mentettünk meg, inkább vizsgálódnak, hogy nem sebesült-e meg a medve. Nagyon át kellene gondolni a medvelétszám szabályozását, az eltartó helyekhez való igazítását” – értékelte a helyzetet Rétyi Csaba, hozzáfűzve: a sok riasztás miatti kiszállás, a vadak elűzése tetemes kiadást jelent az egyesületnek.
Azt is elmondta: a következő időszakban csak rosszabbra fordulhat az állapot, a juhseregeket, tehéncsordákat felviszik a hegyi legelőkre, így onnan a mezőkre, a lakott vidékek közelébe menekülnek a nagyvadak. Ott pedig elkerülhetetlen, hogy emberrel, háziállattal találkozzanak, kárt tegyenek a kultúrákban – részletezte a vadász.