BUKARESTBEN SEM NÉZIK JÓ SZEMMEL. A képviselőház plénuma keddi titkos ülésén elutasította a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) képviselője, Dan Tanasă óvását, amelyet a rá kirótt fegyelmi büntetés ellen nyújtott be.
Az AUR törvényhozója ellen az MRSZ–PLUS két képviselője tett panaszt az alsóház március 24-i ülése után tanúsított „faragatlan magatartása és vulgáris nyelvhasználata” miatt. A panaszt előbb a jogi bizottság vitatta meg, majd a testület jelentése alapján a házbizottság április 7-én jóváhagyta Dan Tanasă írásbeli megrovásban részesítését, amiért „a képviselői tisztség méltóságát és becsületét sértő” szavakat intézett néhány parlamentbeli kollégájához. A házszabály szerint ez a legsúlyosabb büntetés ilyen esetekre. Dan Tanasă április 26-án megtámadta a házbizottsági döntést, arra hivatkozva, hogy az annak alapjául szolgáló jelentés elfogadásakor több ponton is megszegték a házszabályt, illetve hogy a jelentés „az önkényesség és szubjektivizmus eredménye”. (Agerpres)
KALAPÁCS ALATT AZ ELNÖKI GÉPEK. Árverésre bocsátják Nicolae Ceaușescu és Ion Iliescu elnöki különgépeit. Az angol licenc alapján gyártott, Rolls-Royce hajtóművel ellátott ROMBAC 1-11 volt az egykori keleti tömb első és egyetlen olyan lökhajtásos utasszállító repülőgéptípusa, amely nem a Szovjetunióban készült. A 119 férőhelyes, óránként 870 kilométeres végsebességű modellből mindössze kilenc készült 1982 és 1989 között a bukaresti repülőgépgyárban. A Ceaușescu által 1986 és 1989 között hivatalos utakra használt, most árverésre bocsátott lökhajtásos utasszállító 1986-ban készült el ötödikként a sorban, Iliescu pedig a kilencedik – és utolsó – ROMBAC 1-11-est vette használatba elnöki különgépként első mandátuma (1990–1996) idején. A két volt elnöki különgépet a védelmi minisztériumhoz tartozó, azóta csődbe ment egykori Romavia állami légitársaság üzemeltette. Idén márciusban miniszteri rendelettel a nemzeti kulturális örökség részévé nyilvánították őket. Bár a leírásból nem derül ki, vélhetően már nem lehet repülni velük, a május végén tartandó telefonos és online árverésen történelmi, ipartörténeti emlékként próbálják értékesíteni őket. Kikiáltási áruk egyenként 25 ezer euró. (MTI)
FUTBALLKORRUPCIÓ. Az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) három személy – Claudiu Drăgan, Decebal Grădinaru és Ionuț Gabriel Vlădulescu – ellen indított bűnvádi eljárást, akik a vád szerint 2017-ben nagy összegű pénzt ígértek a Foresta Suceava és a Dunărea Unirea Brăila játékosainak, ha sikerül legyőzniük az Aradi UTA első számú riválisát, a Sepsi OSK-t. A 2016/2017-es idényben a Liga 2-ben a végig az első helyen álló Juventus Bukarest mellett az OSK és az UTA versenyzett az élvonalba jutásért. Suceava és Brăila csapataival az OSK a 35. és a 36. fordulóban játszott, mindkét meccset megnyerte, így második lett és feljutott a Liga 1-be, a harmadik UTA pedig osztályozót játszott a Temesvári ACS Poli ellen, amelynek mindkét meccsét elvesztette. (Főtér)