A fenntartható fejlődésről szervezett szakmai tanácskozást a Kovászna megyei önkormányzat Sepsiszentgyörgyön a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termében szerdán. A találkozó meghívottja Borbély László volt képviselő, volt miniszter, a kormány Fenntartható Fejlődés Főosztályának vezetője a rendezvény végén elismerő oklevelet nyújtott át Vajda Lajosnak, a Green Energy Innovatív Biomassza Klaszter elnökének, a Kovászna Megyei Kis- és Középvállakozók Egyesülete (ASIMCOV) igazgatójának a környezetkímélő technológiák elterjedéséért végzett tevékenységéért – tájékoztatott közleményében a megyei önkormányzat.
A vállalkozók, közintézmény-vezető és civil szervezetek képviselői részvételével tartott rendezvényen Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke meggyőződését fejezte ki, hogy a fenntarthatóság céljai egyéni és intézményi szinten összefonódnak. A környezettudatos életmód egy olyan szemléleten és mentalitáson alapszik, ami nem idegen tőlünk, hiszen a székely rendtartó társadalomban ezek alapján éltek. Az elmúlt hetven évben eltávolodtunk ettől a gondolkodásmódtól, azonban a gyermekeink iránt érzett felelősség ezt diktálja – mondotta az elöljáró. Kitért arra, Kovászna megye egyik első uniós nagy projektje, uniós pályázatból kialakított integrált hulladékgazdálkodási rendszere is ezt az elvet erősíti. Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely például a 30 százalék feletti szelektív hulladékgyűjtési arányával országos szinten az első helyen áll, ez is bizonyítja a rendszer hatékonyságát. A megyei tanács támogatásával ugyanakkor olyan start-up vállalkozások indultak, amelyek jellemzője a társadalmi felelősségvállalás, a közösség segítése.
Jakab István Barna, a megyei tanács alelnöke úgy fogalmazott, nagyon fontos, hogy tudatosuljon bennünk, örökbe kaptuk Háromszéket, ezért felelősséggel tartozunk érte, hogy ezt az utókornak tovább adhassuk. Mindehhez lényeges a környezettudatos, zöld gondolkodás kialakítása, valamint a fenntartható gazdaság alapjainak a megteremtése.
Borbély László államtanácsos jelezte, a Fenntartható Fejlődés Főosztálya a katalizátor szerepét tölti be, ernyőszervezetként működik, mely a helyi önkormányzatok és civilszervezetek igényeire is választ ad. Készül egy olyan fenntartható fejlődési útmutató is, amely kifejezetten az önkormányzatok stratégiáinak a megtervezését segíti elő. Borbély szerint Háromszék példaértékű tevékenységet folytat, ami a fenntartható fejlődést illeti.