Plágiumgyanúba keveredett politikusLemondott a német családügyi miniszter

2021. május 20., csütörtök, Világfigyelő

A doktori értekezése körüli viták miatt lemondott a német szövetségi kormányban viselt tisztségéről tegnap Franziska Giffey család-, idős-, nő- és ifjúságügyi miniszter. A Német Szociáldemokrata Párt (SPD) politikusa közölte, hogy a politikatudományi doktori értekezése ügyében zajló „elhúzódó és terhes” eljárás miatt felkérte Angela Merkel kancellárt, hogy kérje felmentését Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnöknél.

Kiemelte: továbbra is vallja, hogy lelkiismeretesen és a legjobb tudása szerint készítette el az értekezést, de ha mégis megfosztanák tudományos fokozatától, elfogadná a döntést. Felidézte, hogy a berlini Freie Universität tudományegyetemen indított vizsgálat miatt már tavaly novemberben bejelentette, hogy nem viseli többé a doktori címet, hogy elhárítsa a családját, politikai munkáját és a pártját fenyegető további károkat. Aláhúzta: miniszteri munkájának befejezése nem változtat azon, hogy pártja választási listájának vezetőjeként, azaz polgármesterjelöltként indul a szeptemberi berlini tartományi törvényhozási választáson.

Franziska Giffey 2010-ben elkészített doktori dolgozatát másodszor vizsgálja a Freie Universität. Az első vizsgálatot 2019 októberében zárták le. Megállapították, hogy a szerző 27 helyen sajátjaként tüntetett fel más művekből átvett részleteket, amivel szándékosan meg akarta téveszteni a munka bírálóit. Ugyanakkor az ilyen eljárások történetében példa nélküli módon mégsem vonták vissza a doktori címet, hanem megrovásban részesítették a szerzőt.

A tavaly novemberben elindított újabb eljárás közvetlen előzménye a Die Zeit hetilap egy beszámolója, amely szerint az értekezést vizsgáló bizottság tagjai kivétel nélkül közel állnak a szerző témavezetőjéhez. Az első vizsgálatot maga a miniszter kezdeményezte, miután egy politikusok tudományos munkásságára szakosodott plágiumvadász platformon megjelent egy elemzés, amely megkérdőjelezte doktori címének jogosságát.

Az ügy hátráltja Franziska Giffey karrierjét, amely eddig gyorsan magasra ívelt. A berlini Neukölln kerület sikeres polgármestereként országos ismertségre szert tett 42 éves politikus 2018-ban került be Angela Merkel kancellár kormányába, 2019-ben pedig már pártja egyik lehetséges elnökjelöltjeként tartották számon a német sajtóban. Éppen a plágiumgyanú körüli eljárás miatt nem indult el végül a tisztségért.

Az utóbbi években több német politikust fosztottak meg doktori címétől, köztük Angela Merkel korábbi kormányainak két tagját, akik ezért távoztak is hivatalukból. Karl-Theodor zu Guttenberg volt védelmi miniszter 2011-ben mondott le a doktori dolgozatával kapcsolatban felmerült és időközben beigazolódott plágiumgyanú miatt, Anette Schavan oktatási és kutatási miniszter pedig 2013-ban távozott, miután plagizálás miatt visszavonták 1980-ban megszerzett doktori címét.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2021-05-20: Világfigyelő - :

Magyar állami cég vásárolta meg a zsibói Wesselényi-kastélyt

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. portfóliójába tartozó Manevi Zrt. tulajdonába került a zsibói Wesselényi-kastély. A kastély jelenlegi tulajdonosát jelző, tegnap kiállított telekkönyvi kivonatot a kastélyt eladó örökös juttatta el az MTI tudósítójának.
2021-05-20: Világfigyelő - :

Franciák a kultúráért

Miután a koronavírus-járvány miatt Franciaországban 202 napja zárva tartó kulturális intézmények szerdától is csak 35 százalékos kihasználtság mellett nyithatnak újra, a bevételkiesés kompenzálására a kormány csaknem 150 millió euróval támogatja az újrakezdést – jelentette be Roselyn Bachelot kulturális miniszter.