Csíksomlyói búcsú„A Magasságbeli ereje borít be árnyékával”

2021. május 25., kedd, Közélet

Bár idén kevesebben voltunk, mint a járvány előtti alkalmakkor, számomra mégis életem legszebb pünkösdi búcsúját jelentette a címbeli mottóval megrendezett rendezvény. Nemcsak azért, mert családommal vehettem részt, hanem azért is, mert rengeteg apró, örömteli pillanatot, a találkozások váratlan örömét élhettük át. A búcsús szentmisét a kézdivásárhelyi születésű Kerekes László gyulafehérvári segédpüspök, általános helynök mutatta be. A búcsú szónoka a lujzikalogori származású Salamon József gyimesbükki plébános volt, aki prédikációjában kiemelte a Szűz Máriához, Csíksomlyóhoz való ragaszkodás fontosságát.

  • A labarumot és a kordont viszik a csíksomlyói búcsú szentmiséjére a Kis- és Nagysomlyó-hegy közötti hegynyeregbe. Fotó: MTI / Veres Nándor
    A labarumot és a kordont viszik a csíksomlyói búcsú szentmiséjére a Kis- és Nagysomlyó-hegy közötti hegynyeregbe. Fotó: MTI / Veres Nándor

Csíksomlyóra menni mindig is csodálatos érzés, hisz hazavár a Mennyei Édesanya, éljünk bár szűkebb vagy tágabb hazánkban, akár a Kárpát-medencében vagy a világ túlsó kontinensén. Olyan jó elnyerni a búcsú kegyelmeit, amely zarándoklatból, szentgyónásból, szentmisén való részvételből és áldozásból áll. De aki csak egyszerűen turistaként vesz részt az eseményen, annak is megrendül a lelke, s feltelik valami csodálatos életérzéssel, ami sehol másutt nem tapasztalható. A táj csodálatos szépsége, a keresztalják vonulása, a különböző tájegységek népviseleteibe öltözött emberek látványa és a tömeg nagysága, a tájon és környéken meghonosodott ferences szellemiség kisugárzása, a rég nem látott baráti beszélgetések lélekben lecsapódó visszhangja – együtt és külön-külön is mind hordozzák azt a csodálatos érzést, amit a Mária-kegyhelyek jelentenek.

 

A világi fővédnök 350 kilométert zarándokolt

A búcsú sajátos színfoltját jelentette Molnár Levente székelyföldi származású, Liszt Ferenc-, Magyar Örökség és Kriterion Koszorú díjas világhírű operaénekes, aki a zarándoklat világi fővédnökségét vállalta. A zarándok énekes Hargita megye testvérmegyéjéből, a magyarországi Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből, Máriapócsról indult. Részben gyalog tette meg az utat Csíksomlyóra, és elhozta az útba ejtett közösségek imaszalagjait. Mindezt azért, hogy a Kárpát-medencéből lélekben minél több magyar jelen lehessen a csíksomlyói nyeregben a búcsús szentmisén. Molnár Levente a szentmise kezdete előtt elénekelte a palóc himnuszt, és elmondta: zarándoklatát a nemzet egységéért ajánlotta fel. Később, a búcsú után a Fodor Házban lapunknak ezt nyilatkozta: „Isten kegyelmeit átéltem. 14 napon át zarándokoltam. Összesen hozzávetőlegesen 350 kilométert tettem meg. Megtapasztaltam: összetartozunk.”

 

Gyökérerősítés

Az erdélyi ferencesek elöljárója, Urbán Erik köszöntőjével kezdődött a szentmise, aki kiemelte: „a zarándokok motivációi különbözőek, de a hívó szó ugyanaz: Isten hozott mindenkit ide, ahol a Magasságbeli borít be árnyékával, ahol az Úr irántunk érzett szeretetének befogadása a mi elsődleges küldetésünk. Ebből a szeretetből élni fogunk, megújítva a föld színét. A pünkösdszombati fogadalmi búcsú éppen a gyökérerősítést szorgalmazza, megerősítve abban, hogy a becsületünk, a kimondott szavaink és a tetteink egységet alkossanak. Jelenlétünk az oltár körül élő hitünk, hűségünk jele. Bár fizikailag távolságot kell tartanunk, a tekintetünk, a mosolyunk, a közös ima egységet teremt közöttünk. Isten és a zarándoktárs iránt nyitott szívvel, egymás iránti felelősséggel végigjárva zarándoklatunkat megelevenedik kapcsolatunk vallási, nemzeti és családi gyökereinkkel, amelyekből táplálkozunk és növekszünk”.

Kovács Gergely gyulafehérvári érsek a fogadalmi búcsú jelentőségét taglalta: „az a tény, hogy jöttek, gyalogosan, lovon, biciklivel, és ha másképp nem tehették, online kapcsolódnak be fogadalmi búcsúnkba, rajtunk áll, hogy a mély és megélt hit földje marad-e ez a hely”, az ősi hagyományok őrzésének helye, történeti értékekben és hitben gazdag, kedves Mária-kegyhely.

A búcsús szentmise főcelebránsa, Kerekes László segédpüspök bevezető szavaiban emlékeztetett: „különleges kegyelem és ajándék, hogy eljöhettünk ide”. Ady Endre Imádság háború után című versét idézte, amely a mai helyzetre is találó: „Mindennek vége, vége, békíts ki magaddal s magammal, hisz te vagy a béke…”

 

Közösség nélkül nincs jövő

A lujzikalogori születésű Salamon József gyimesbükki plébános, a 133-as számú Dani Gergely cserkészcsapat csapatparancsnoka, a búcsú szónoka a hithez, Szűz Máriához, a Csíksomlyóhoz való ragaszkodást hirdette prédikációjában. „Csíksomlyó népéhez tartozni azt jelenti: mindenki ide tartozik, akinek fontos a csíksomlyói Mária jelenléte, oltalma, támogatása, aki igazi édesanyának érezte és érzi őt.” Itt valóban a Magasságbeli ereje borít be árnyékával. Salamon József szülőföldje szóhasználatával élve jelentette ki, hogy „hon vannak”, vagyis otthonukban érzik magukat a csíksomlyói hegynyeregben a fogadalmi búcsú zarándokai. A moldvai csángók számára Csíksomlyó évszázadokon át „a lelki oázist jelentette”, ahová eljutva anyanyelvükön imádkozhattak, énekelhettek, ahol önmagukra találtak, és megerősödtek. „Amíg ez a ragaszkodás él a lelkekben Csíksomlyó iránt, lesz jövőnk, hitünk, lesznek értékeink, lesz elképzelés a jövőről” – biztatta a zarándokokat.

Megemlítette: a csíksomlyói zarándokok kereszt alatt, sokan vándorbottal a kezükben jöttek a hegynyeregbe. Amikor 1949-ben Márton Áron püspök a Gyimesekben bérmált, elterjedt a hír, hogy a kommunista hatóságok le akarják tartóztatni. A gyimesbükkiek ünneplő ruhába öltözve, támaszként és oltalmazóként használt bottal a kezükben kísérték a püspöküket Csíksomlyóra. Egymást védték a zászló és a kereszt oltalma alatt. „Továbbra is haladjunk azon az úton, amely megerősít bennünket igazi összefogásban, egységben a nagyjainkkal együtt” – kérte Salamon József atya. Prédikációjában kitért a cserkészmozgalom fontosságára is a mai gyermekek életében. Más követendő példát is ajánlott a cserkészéleten kívül: a kalákát, a rózsafüzér-társulatokat, a Kalotot, különféle társulatokat, minden olyan, még meglevő hagyományt, amelyben közösségi erő van. „Napjainkban jobban szükségünk van a közösségre, mint a ruhára, ételre. Közösség nélkül nincs jövő!”, mondta a szónok, végül azt ajánlotta, mély hittel: „Anyánk, Mária szemébe nézni, mosolyát látva megvigasztalódni, megerősödni”, és Márton Áron püspök nyomán: „Erőnk a lelkesedés − engedjük, hogy a Lélek betöltsön.”

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1233
szavazógép
2021-05-25: Belföld - :

Így lehet Magyarországra utazni

Karantén nélkül utazhat Romániából Magyarországra, aki legalább egy koronavírus elleni oltást (és erről papírt) kapott, vagy igazolni tudja, hogy az elmúlt 6 hónapban átesett a fertőzésen. Ahhoz azonban, hogy szállást foglaljon, étterembe, múzeumba, sportrendezvényre menjen, védettségi igazolványra is szüksége van, és ezt jelenleg csak magyar állampolgárok válthatják ki – tudatja a kolozsvári főkonzulátus. Az alábbiakban a szombat estétől érvényes szabályozásról szükséges tudnivalókat foglaljuk össze.
2021-05-25: Jegyzet - Józsa Zsuzsanna:

Egy zarándok naplója

A szombati csíksomlyói búcsút követően jó néhány zarándok a Fodor Házban gyülekezett. A kegytemplom közvetlen közelében található Fodor Ház, a Fodor család ősi kúriája jelenleg a Csibész Ifjúsági Egyesület központjaként és ifjúsági szállóként is működik. Szállást tudnak biztosítani huszonkét személynek, valamint közösségi termeiket is szívesen rendelkezésre bocsátják keresztelések, elsőáldozások, bérmálások, konfirmálások, kicsengetések, esküvők, házassági évfordulók, torok megszervezése céljából.