Ratifikálta a parlament tegnap az európai sajátforrás-rendeletet, amely a tagországi hozzájárulások növelését irányozza elő az uniós helyreállítási alap létrehozása érdekében. A Szociáldemokrata Párt csak azzal a feltétellel volt hajlandó a ratifikáláshoz szükséges kétharmados többséget biztosítani, ha a jobbközép kormánykoalíció előzőleg bemutatja a parlamentben a nemzeti helyreállítási és ellenállóképességi tervet (PNRR).
A PNRR-nek szentelt tegnapi parlamenti ülésen Florin Cîțu miniszterelnök arról beszélt: a vissza nem térítendő támogatás és kedvezményes hitel formájában Románia rendelkezésére álló 29,2 milliárd eurós keretet az ország fejlesztésére, beruházásokra és reformokra fordítják. Úgy értékelte: ez egy rendkívüli lehetőség Románia számára, hogy „lépcsőfokokat átugorva” csökkentse lemaradását az unió fejlett országaihoz képest.
A miniszterelnök elmondta: múlt heti brüsszeli látogatása során arról biztosította európai partnereit, hogy kormánya véget vet a közpénzek pazarlásának, és hatékonyabban fogja felhasználni a rendelkezésére álló forrásokat. A reform nem jelenti a bérek és nyugdíjak csökkentését, hanem fenntarthatóvá fogja tenni a rendszert, hogy 2030-ban is legyen a nyugdíjakra fedezet – magyarázta.
Az egyes ágazatokra előirányzott keretösszegek felsorolásakor Cîțu megerősítette: Románia a PNRR legnagyobb részét – 7,6 milliárd eurót – infrastruktúra-fejlesztésre, autópálya- és vasútépítésre fordítja. „Ebben a kormányzati ciklusban át fogunk kelni az autópályával a Kárpátokon” – ígérte, arra utalva, hogy eddig nem sikerült gyorsforgalmi összeköttetést teremtetni Erdély és a többi országrész között.
A terv parlamenti bemutatásán a kormánypártok képviselői és szenátorai nem szólaltak fel, ami az ellenzéki szónokok szerint azt bizonyítja: a Cîțu-kabinet még őket sem avatta be abba, hogy el akarja téríteni, a politikai klientúrának akarja átjátszani a Románia rendelkezésére álló pénzt.
Marcel Ciolacu, az SZDP elnöke úgy értékelte: a Cîțu-kabinet által kidolgozott PNRR nem „helyreállítási”, hanem „megszorítási” terv. Szerinte a kormány túl nagy árat fizettet a társadalommal azért, hogy hitelre költekezhessen. Azzal vádolta a kormányt, hogy évekre be akarja fagyasztani a közalkalmazotti béreket és a nyugdíjakat, emelni akarja a nyugdíjkorhatárt, el akarja törölni a korkedvezményes nyugdíjazást, az „ingyenpénz” (vissza nem térítendő támogatások) hasznosítása helyett, első dolga adósságba verni az országot, a törlesztéshez szükséges pénzt pedig adók és illetékek növelésével próbálja előteremteni.
Az SZDP azt is a kormány szemére vetette, hogy nem juttat helyreállítási forrásokat az öntözőberendezések és a földgázhálózat fejlesztésére. Az ezekre előirányzott támogatásokat valójában az Európai Bizottság utasította el, környezetvédelmi szempontokra, a zöld energiaforrások előnyben részesítésére hivatkozva.
Ciolacu rámutatott: pártja támogatja az európai helyreállítási tervet, ezért megszavazza a sajátforrás-rendelet ratifikálását, de a Cîțu-kormány által „dugdosott” PNRR-t kudarcnak tartja, ezért az SZDP június 14-én bizalmatlansági indítványt nyújt be a kormány ellen.
A sajátforrás-rendeletet 378 (a szükségesnél 67-tel több) támogató vokssal ratifikálták a jelen lévő képviselők és szenátorok. A két ellenszavazattal és három tartózkodás mellett megerősített rendelet megszavazása előtt a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) törvényhozói kivonultak a teremből.