MagyarországVándorkiállítás az őszödi beszédről

2021. június 2., szerda, Világfigyelő

A 2006-os „Gyurcsány-terror” eseményeit bemutató országjáró vándorkiállítást rendez a Civil Összefogás Fórum (CÖF) – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) a Nemzeti Jogvédő szolgálat (NJSZ) kezdeményezésére – jelentette be a CÖF-CÖKA szóvivője tegnap Budapesten.

„A 2006. október 23-án vérvörösre festett köztársaságról” szóló vándorkiállítás, amelynek anyagát a települések közterületein fogják bemutatni, az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésének 15. évfordulóján, vagyis szeptember 17-én indul útjára – közölte ifj. Lomnici Zoltán. Hozzátette: a többi között fényképeket, „a rendőrterror során használt” fegyvereket és eszközöket bemutató tárlat mellett fórumokat is tartanak majd, amelyeken „2006 hősei”, a jogsértések érintettjei számolnak be a történtekről.

A szóvivő elmondta, ezzel egy időben javaslatot tesznek egy civil igazságtételi bizottság felállítására, amely a „rendőrségi bűncselekményeket”, az eseményeket követő bírósági gyakorlatot, illetve a közhatalom által elkövetett alapjogsértéseket vizsgálja majd. Annál is inkább, mert Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök jogi felelősségre vonása elmaradt – közölte ifj. Lomnici Zoltán.

Gaudi-Nagy Tamás, az NJSZ ügyvezetője úgy vélekedett: a vándorkiállítás annál is inkább aktuális, mert az a politikai elit, amelynek érdekében történt a „rendőrterror”, arra készül, hogy ismét hatalomra kerüljön, illetve máig tagadja a jogsértéseket, és azt ígéri, hogy ott folytatja, ahol korábban abbahagyta. Továbbá a kiállításnak az a célja, hogy a fiatalok számára, akik koruknál fogva már nem voltak tanúi a történteknek, felelevenítsék a 2006-os eseményeket, amelyek a hatalom érdekét szolgáló „szisztematikus terrornak” feleltek meg, mert a tudatébresztés morális és nemzetpolitikai felelősség – fogalmazott. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc esetében az igazságtételi bizottság vizsgálata azért is szükséges, mert a terrorcselekmény el nem évülő bűncselekmény.

Gőbl György, a kiállítás szervezésében szintén részt vevő Közhatalom Jogsértettjei Egyesület elnöke azt mondta, nem a békés tüntetők, hanem a rendőrök kezdeményezték az erőszakot 2006. október 23-án, amikor a karhatalom minden ok nélkül vert véresre embereket. A jogsértések sértettjei közül csak kevesen kaptak elégtételt – tette hozzá.

Nagy László, akinek az egyik szemét gumilövedékkel kilőtték a tömegoszlatás során, közölte, a rendőrök ahelyett, hogy az előírások szerint lábra lőttek volna, célzott lövéseket adtak le az emberek fejére. Ennek következményeként neki a szájpadlásán keresztül operálták meg az egyik szemét, amelyre megvakult – számolt be a történtekről az egykori tüntető.

Az is elhangzott, hogy a CÖF-CÖKA várja mindazok jelentkezését, akik 2006-ban jogsérelmet szenvedtek el, de történetük eddig titokban maradt. Továbbá adománygyűjtést is indítanak a vándorkiállítás finanszírozása érdekében.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1237
szavazógép
2021-06-02: Belföld - :

Osztrák mércével mérne Bolojan

A Bihar megyei önkormányzat elnöke, Ilie Bolojan azt szeretné, hogy az önkormányzat fenntartásába tartozó nagyváradi kulturális intézmények osztrák kulturális intézmények mutatóit érjék el, mennyiségileg több és sokszínűbb kínálatuk legyen, saját bevételeik pedig érjék el a költségvetésük 25–30 százalékát.
2021-06-02: Világfigyelő - :

Nem nőtt tovább az oltási hajlandóság Magyarországon

A május 17. és 23. közötti héten már nem nőtt tovább az oltási hajlandóság a magyarok körében – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss összesítéséből. A KSH a 2020. november 30-ával kezdődő héttől méri a magyarok oltási hajlandóságát, ami a mérés kezdete óta jelentősen megnőtt.