Amerika és a nagyvilág e napokban az USA új elnökének megválasztásával volt elfoglalva, s idehaza mi is választások küszöbén állunk. Az amerikai elnökválasztás — és különösen annak a végeredménye — óriási port kavart, pedig lehetett rá számítani. Az amerikai választók végleg megunták George W. Bush és a republikánusok ,,héjarendszerét", s most ezért potyolták félholtra a Republikánus Pártot, annak egész adminisztrációját, de a port McCain elnökjelöltön verték el igazán, aki — úgymond — ,,elvitte" a balhét.
Barack Obama személyében tehát új demokrata és afroamerikai (!) államelnöke lesz januártól az Államoknak, s most a világ minden tévécsatornájából és vízcsapjából ez folyik, s nem is véletlenül, mert az USA elnökét még mindig a világ legerősebb emberének, legbefolyásosabb politikusának tartják, aki egész glóbusunk sorsalakulását meghatároztathatja. Kérdés: így van-e ez ma is? Úgy tűnik, hogy nem, s egyre több a jele annak, hogy újra többpólusúvá rendeződik a világ. Az Egyesült Államokon kívül megint számolni kell Oroszországgal, de most már Kínával is, s csak évek kérdése, hogy India is dörömbölni kezdjen a nagyhatalmi klub kapuján. Aztán itt lenne az Európai Unió az egyik oldalon (sajnos, még eléggé kiforratlan állapotban, saját bürokráciájától, gazdasági bajaitól, nehézkes ügyintézésétől gúzsba kötve), a másikon pedig az az iszlám világ, mely a Nyugat számára nem éppen konvenciális eszközökkel próbálja érvényesíteni akaratát. De Barack Obamát — aki különben csak félig néger! — az egész világ köszönti, csodákat remélnek tőle. Oroszország egyelőre kivétel, hiszen Putyinék üdvözlő táviratok helyett rakétákat telepítenek az egykori Kelet-Poroszországba, s ezzel egyszerre üzennek a NATO-nak, Lengyelországnak, Csehországnak, de Amerikának is.
Mi is melegen üdvözöljük Obamát, mi is választásokra készülünk, melyek kimenetele egyelőre teljességgel kiszámíthatatlan. Mircea Geoană már nyüsletve készül a miniszterelnöki bársonyszékbe, de Băsescu államelnök kerek perec megmondta, hogy Romániában az lesz kormányfő, akit ő akar és kijelöl. Geoană, esélyeit vélvén erősíteni, most azzal dicsekszik, hogy a leendő amerikai alelnök neki igazi kebelbarátja, hiszen washingtoni nagykövetkedése idején sokszor teáztak együtt. Ám Geoanănek kellene tudnia, ha az SZDP (a ,,konzervatívokkal" együtt) nem szerez 51 százalékot a választásokon, akkor valószínűleg búcsút inthet miniszterelnöki álmainak.
Szóval, a frissiben megválasztott, januárban hivatalba lépő új amerikai elnöktől, Barack Obamától majd mindenki rengeteget vár, a kérdés csak az, hogy neki és demokratáinak lesznek-e használható receptjei Amerika és a világ bajainak rendezésére. Mert a megválasztás önmagában semmit nem oszt és szoroz igazán.