Ahol ti vagytok, ott van Magyarország – ismertette Szabó Pál Csaba, a várpalotai Trianon Múzeum és Alapítvány elnöke annak az emléklapnak a szövegét, amely egyben üzenet részükről a Kárpát-medencében magyarul érettségiző diákok felé, és amelyet egy ajándékcsomaggal együtt juttatnak el 7000 magyar idei érettségizőhöz, köztük 4500 erdélyi diákhoz. A sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum végzőseinek az adományozó jelenlétében adták át az ajándékot pénteken.
Az iskola dísztermében tartott eseményen Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) ügyvezető elnöke elmondta, a trianoni döntés 100. évfordulójára készített ajándéktárgyak átadására tavaly a járványhelyzet miatt nem kerülhetett sor, ezért az idei végzősök kapják meg azokat, Erdélyben az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Romániai Magyar Pedagógusszövetség (RMPSZ) közreműködésével juttatják el a csomagokat az iskolákba. „Magyarnak csak úgy lehet megmaradni, ha gyakoroljuk a magyarságunkat, és ehhez hozzátartozik a magyar nyelvű könyvek olvasása, a magyar nyelven történő tudásszerzés” – szögezte le Péter Sándor.
Az RMPSZ háromszéki elnöke, utalva arra, milyen nagy érték az a Kárpát-medencei útikönyv, amelyet a végzősök ebből az alkalomból kaptak a Trianon Múzeumtól.
„Száz évvel Trianon után még minden egykori magyar szállásterületen ott vagyunk, és úgy tűnik, a vérerecskékbe újból vér kerül, és remélhetőleg egyre erősebb a Kárpát-medencei magyar integráció és újraintegráció, amelynek legfontosabb intézménye a magyar iskola” – hangsúlyozta Szabó Pál Csaba. A határon túl is magyar tankönyvekből tanulhatnak a magyar diákok, a tanárok anyanyelvükön részesülhetnek minőségi képzésben, megindult a magyar–magyar kapcsolattartás az iskolák között, a Határtalanul program révén nagyon sok diák jut el külhoni magyar területekre – emelte ki a Trianon Múzeum igazgatója. Elmondta, az ajándékcsomagban lévő Kárpát-medence útikönyv az első ilyen jellegű kiadvány, a hajdani hazát turisztikai szempontból ezelőtt még nem dolgozta fel senki monografikus módon. A könyv szerzője Farkas Zoltán, a Hazajárók sorozat fiataljai és sokan mások vettek részt a munkában – mondotta. Huszonkilenc tematikus egységben (négy nagy fejezetben: természet, falvak és városok, ember és kultúra, valamint test és lélek – szerk. megj.) lehet újra felfedezni a Kárpát-medencét magyar szemmel, így ezáltal ez a könyv segédeszköz, egy igazi nemzeti olvasókönyv – mondta Szabó Pál Csaba. Emellett van egy Trianon-kártya, amely az országvesztés legfontosabb szereplőit és összefüggéseit mutatja be nagyon innovatív módon. A harmadik ajándéktárgy egy ajándék lap, amelyen szerepel egy QR-kód, annak segítségével elérhető egy négyperces animáció Száz szívdobbanás címmel. Ez a Kárpát-medencei magyar identitást igyekszik megmutatni egy Úz völgyében felriasztott turulmadár utazásainak segítségével. Az emléklapon álló szöveggel azt a gondolatot szeretnék kifejezni a magyar kulturális kormányzattal és a Nemzeti Kulturális Alapprogrammal közösen, hogy Magyarország ott van, ahol a magyarul tanuló diákok, az elmúlt száz év megpróbáltatásai dacára a szülőföldjükön maradó és boldoguló magyarok élnek – mondta Szabó Pál Csaba.
A Mikes Kelemen Elméleti Líceum hetvennyolc végzősének Vargha Fruzsina, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere azt kívánta: utazzanak, járják be a Kárpát-medencét, ahol nem a luxusélettel fognak találkozni, de csodálatos emberekkel, és térjenek haza Székelyföldre, Sepsiszentgyörgyre, ahol többségben élünk, hitünk, identitásunk van és van amibe kapaszkodnunk – mondotta.
Az esemény végén a jelen lévő végzősök átvették Szabó Pál Csabától a Kárpát-medence Intézet kiadásában megjelentetett útikönyvet, az ajándékcsomag többi tárgyát későbbi időpontban kapják meg.